Keňa - Tsavo

Tsavo je jeden z největších národních parků na světě a největší národní park v Keni. Leží v nejjižnější části Keni nedaleko hranice s Tanzanií v okrese Taita. Díky dobré dostupnosti jde o nejčastější cíl jednodenních výletů od pobřeží.

Jeho rozloha je 20.821 kilometrů čtverečních. Park je silnicí a železnicí vedoucí z Nairobi do Mombasy rozdělena dvě části – Východní Tsavo a Západní Tsavo. Jednotlivé části parku v sobě dále zahrnují dílčí rezervace.

Na území parku byla nalezena archeologická naleziště ze starší a střední doby kamenné. Park byl v okolí řek osídlen již v období asi 4000 let před naším letopočtem. Jejich hlavní obživou byl lov divoké zvěře. Již okolo roku 700 prokazatelně zdejší obyvatelé obchodovali s otroky, se slonovinou i kožešinami. V 19. století britští a němečtí objevitelé prozkou-mali území dnešního parku. Na přelomu 19. a 20. století začali Britové s postupnou kolonizací a roku 1898 postavili i přes odpor místních obyvatel přes Tsavo železnici. Zdejší pastevci, mezi nimi i Masajové, obývali území až do roku 1948. V tomto roce byli přesídleni a byl založen Národní park Tsavo a ještě v témže roce byl rozdělen na Východní a Západní Tsavo. Když roku 1963 získala Keňa nezávislost, byl v Tsavu zakázán lov a vznikla organizace Kenya Wildlife Service. Po další desítky let však ochránci parku vedli marný boj s pytláky.

Park Tsavo East, tedy Východní Tsavo, leží východně od silnice z Nairobi do Mombasy. Park měří 12.747 kilometrů čtverečních, ale veřejnosti je přístupná pouze třetina parku jižně od řeky Galana. Hlavní vstupní bránou do parku je brána Manyani zvaná také Voi Gate, v jejíž blízkosti se nachází bažina Kander Swamp se stovkami zvířat. Ve směru od Mombasy je vstupem do parku brána Bachuma a od Malindi brána Sala. Hlavní atrakcí parku je přehrada Aruba Dam postavená na řece Voi. Na území parku se nachází největší lávový proud na světě Yatta Plateau, skalní útvary s vodopády Lugards Falls na řece Galana a skalní útvar Mudanda Rock, který se tyčí nad přírodní vodní nádrží, která slouží jako napajedlo. Pro Východní Tsavo je typická mírně zvlněná krajina s červenou půdou, ve které převažuje savana a polopouště. Nejtypičtějším porostem je zde akácie, najdeme zde však i velký počet vzrostlých baobabů. Park je domovem pro obrovská stáda slonů, která jsou typická svou červenou barvou kůže, kterou mají od červené prašné půdy. V parku žijí také žirafy, zebry, lvi, leopardi, gepardi, buvoli, různé antilopy, hyeny, drobní savci, krokodýli a mnoho ptáků, kterých žije na území parku přes 5.000 druhů. Znovu je sem vysazován vyhubený nosorožec dvourohý a také antilopy hirola, jejichž poslední skupina se vyskytovala u hranice se Somálskem.

Park Tsavo West, tedy Západní Tsavo, leží západně od silnice z Nairobi do Mombasy. Má rozlohu 9.065 kilometrů čtverečních. Pro jižní část Západního Tsava je typická savana i polopoušť, ale v severo-západní části je krajina také hodně skalnatá. Typickým porostem jsou akácie a baobaby. Velkým lákadlem pro turisty jsou jeskyně a vulkány a také prameny Mzima Springs, které slouží jako zásobárna pitné vody pro Mombasu a ve kterých je možné díky podvodní pozorovací místnosti sledovat hrochy. U vodních ploch nedaleko chat Kilanguni a Ngulia se v období sucha vyskytují stovky zvířat. Nedaleko těchto chat se nachází také pozůstatek sopečného výbuchu, ke kterému došlo před 200 let – lávový proud Shetani. Zajímavý je také kráter Chaimu nebo skaliska Roaring Rocks, nad kterými často krouží orli a sokoli. V parku žijí sloni, žirafy, zebry, buvoli, různé antilopy a ptáci, výjimečně jsou zde k vidění i nosorožci. Součástí parku je totiž útulek pro nosorožce Ngulia, který se nachází nedaleko stejnojmenné chaty. V uzavřeném prostoru zde žijě asi 50 ohrožených nosorožců černých.

Silniční síť na území parku dosahuje délky 2.000 kilometrů, ale jednotlivé cesty jsou dobře udržované a značené. Ubytování v parku je možné v kvalitně vybavených stanech nebo lodgích.