Jihoafrická republika - Drakensberg

Drakensberg, tedy Dračí hory, je pohoří nacházející se v Jihoafrické republice v jeho východní části v provincii KwaZulu-Natal u hranic s Lesothem. Jsou součástí rozsáhlého geologického zlomu zvaného Great Escarpment, tedy Velký sráz a jeho dílčí části Lesotho Highlands, tedy Lesothského pohoří. Zároveň jsou součástí národního parku uKhahlamba-Drakensberg Park.

Jméno pohoří je odvozeno od holandského slova Drakensbergen a často je používáno k označení celého Lesothského pohoří.

Během posledních asi 20 milionů let došlo k vyzdvižení oblasti jižní Afriky a vytvarování pohoří mezi Lesothem a jihoafrickou provincií KwaZulu-Natal, čímž došlo k oddělení pobřežní nížiny od vnitrozemské náhorní plošiny.

Hory byly obydleny Sany, po nichž zde zůstaly tisíce skalních kreseb a rytin.

V roce 2000 byly Dračí hory prohlášeny památkou Světového přírodního dědictví UNESCO.

Pohoří je dlouhé asi 1.000 kilometrů. Nejvyšším vrcholkem je s výškou 3.482 metrů Thabana Ntlenyana, která je zároveň nejvyšší horou v jižní Africe. Dlouhému horskému hřebeni však dominují i další vrcholky, například Mafadi (3.450 m n. m.), která na rozdíl od vyšší Thabany Ntlenyany leží celá na území Jihoafrické republiky, Makoaneng (3.416 m n. m.), Njesuthi (3.408 m n. m.), Champagne Castle (3.377 m n. m.), Popple Peak (3.331 m n. m.), Giant’s Castle (3.315 m n. m.) nebo Ben Macdhui (3.001 m n. m).

V severní části Dračích hor se nachází národní park Royal Natal, po celém zbytku hor se rozprostírá řada přírodních rezervací. V horách najdeme i druhý nejvyšší vodopád Tugela Falls s výškou 948 metrů.

V horách je asi 22.000 skalních kreseb a rytin na více než 600 místech. Jedno z dostupných míst jsou jeskyně v Giant’s Castle, Injisuthi a Kambergu.

V horách se nenachází žádná města, pouze malé zemědělské osady. Stejně tak horami nevedou žádné silnice a jediný průjezd přes hory je možný po prašné cestě přes průsmyk Sani Pass.