Egypt - Memnonovy kolosy

Memnonovy kolosy jsou jedním z nejfotogeničtějších míst v Egyptě. Jsou vidět již z dálky, ale jejich gigantičnost si uvědomíte až když se postavíte před ně.
Jedná se o dvojici soch, které představují jednoho z nejmarnotratnějších egyptských panovníků – sedícího panovníka Amenhotepa III. Tyto sochy byly v minulosti vysoké asi 20 metrů. Obrovské zemětřesení v roce 27 př. n. l. je rozbořilo a značně poničilo. Byly postupně složeny a nyní mají výšku okolo 18 metrů.
Sochy jsou vytesané z jediného kusu křemence. Ten sem byl dopraven z dolnoegyptských lomů v okolí Káhiry, ze vzdálenosti asi 600 kilometrů.
Kolosy dostaly svůj dnešní název od Řeků, ačkoli víceméně omylem. Pojmenovali je podle etiopského krále Nemnona, syna Aurory, který tudy táhl z Etiopie na pomoc Tróji. V trojské válce Nemnona usmrtil Achilles. Řekové tyto sochy řadili mezi sedm divů světa.
Legenda praví, že jedna ze soch vždy za svítání a při západu slunce sténala. Matka Memnona se údajně převtělila do těchto soch a každé ráno oplakávala to, že už se nikdy se svým synem nesetká. Toto sténaní utichlo poté, co byla socha ve 3. století restaurována. Dříve se totiž v těchto popraskaných sochách v noci kondenzovala rosa, která se po východu slunce začala vypařovat a vydávala pískavé zvuky.
Tyto sochy kdysi střežily vhod do posmrtného chrámu Amenhotepa III. Jsou však to jediné, co po tomto obrovském pohřebním chrámu, který byl postaven na západním břehu Nilu přímo proti Luxoru a západně od Wésetu, zbylo. Chrám byl zbudován z nepálených cihel, aby stavba pokračovala co nejrychleji. Dnes z tohoto chrámu, který byl jedním z největších zádušních chrámů, údajně dokonce největším chrámem v Egyptě, a byl dokonce větší, než chrám v Karnaku, nebylo nic, než zbytky základů. Chrám postupně zničily každoroční povodně. Fakt, že se chám nacházel v záplavové oblasti, ale především potřeba stavebního materiálu dělníků Ramsese III. vykonal své. V té době dělníci běžně rozebírali staré chrámy, kamenné bloky jen otočili neopracovanou částí dopředu a na poté na neopracovanou část umisťovali nové oslavné nápisy na zrovna panujícího faraóna. Pokud nebylo zbytí, stačilo jen vymazat jméno starého panovníka a nahradit ho novým.
V současnosti stojí obě sochy zcela osamoceně u rušné silnice.