Maroko - Saïdia

Saïdia je město ležící na severovýchodě Maroka, přímo u hranic s Alžírskem. Nachází se v provincii Berkane přímo na pobřeží Středozemního moře. Město leží na pobřežní pláni Triffa. Jižně od něj se tyčí zalesněné hory. Žije zde asi 18.000 obyvatel.

Již v 17. století, za časů Moulay Ismaïl, byla v Saïdii postavena tvrz.

Historické jádro města pochází z roku 1883, kdy bylo postaveno sultánem Hassanem I. Ten zbudoval na ploše 15.600 čtverečních metrů na levém břehu řeky Kiss pevnost Kasbah, jejímž úkolem bylo hlídat a regulovat pohyb osob do Alžírska.

Roku 1913 se Maroko stalo francouzským protektorátem a Saïdia se stala oblíbeným letoviskem francouzské svrchovanosti. Po roce 1930 začal větší rozvoj města. Samostatnost získalo Maroko v roce 1956 a město se dále rozvíjelo a stávalo se stále vyhledávanějším turistickým cílem. Asi 4 kilometry západně byl na podporu turistického ruchu vybudován přístav Marina Saïdia. Rozkládá se na ploše 290.000 metrů čtverečních a kromě kotvišť je zde také nákupní centrum se spoustou obchodů, supermarketem, poštou i bankou V okolí přístavu probíhá výstavba luxusních hotelů.

Významnou ulicí Saïdie je Boulevard Hassan II., která se táhne podél pobřeží celým městem od západu až k alžírským hranicím. Přímo podél pláže pak vede pobřežní promenáda Avenue Mohammed V.

Prakticky až u alžírských hranic se nachází malé náměstí z 19. století. Každou neděli se zde koná souk, tedy tradiční trh. Více ve vnitrozemí se v ulici Avenue Moulay Rachid nachází stará citadela Kasbah.

Přístup k pláži je často přes eukalyptový háj. Pláž je dlouhá 14 kilometrů a je tak jednou z nejdelších pláží v Maroku. Je charakteristická středomořským klimatem, zlatým pískem a tyrkysovou vodou, takže se stává oblíbeným cílem turistů. Odtud také pochází přezdívka „Modrá perla“. Každoročně v srpnu se ve městě koná Saïdia Music Festival, tedy tradiční lidový hudební festival. Stal se významnou turistickou atrakcí, která láká i zahraniční návštěvníky. Živým letoviskem je pouze v hlavní letní sezóně. S příchodem podzimu město opustí turisté a čilý ruch nastane zase až na jaře. Také blízkost alžírské hranice vyvolává v návštěvnících stísněné pocity a význam Saïdie mírně upadá, proto zde na podporu turismu vznikají luxusní hotely.

Saïdia je obklopena přírodními rezervacemi plnými lesů, bažin a ptáků. V jejím okolí najdeme ovocné sady, vinice a zahrady.