Jihoafrická republika - Pretoria

Pretoria je oficiální hlavní město Jihoafrické republiky. Zpravidla bývá uváděno jako jedno z hlavních měst, neboť v něm sídlí pouze výkonná moc, zatímco zákonodárná sádlí v Kapském městě a soudní v Bloemfonteinu. Pretoria leží asi 50 kilometrů severně od největšího jihoafrického města Johannesburgu. Rozprostírá se v nadmořské výšce 1.370 metrů nad mořem na ploše 2.199 kilometrů čtverečních a má asi 750 tisíc obyvatel.

Oblast dnešního města byla v minulosti osídlena búrskými farmáři a řemeslníky.

Pretoria byla založena roku 1855 Marthinem Wesselem Pretoriem, který ji pojmenoval po svém otci Andriesi Pretoriovi. Roku 1877 obsadili Pretorii Britové. Za 1. búrské války byla od prosince 1880 do března 1881 Pretoria centrem republikánských sil a v roce 1884 zde byla podepsána mírová smlouva, takzvaná Pretoriánská konvence. Přesto bylo na konci 19. století ve městě vybudováno opevnění.

S koncem 2. búrské války se 5. června 1900 Pretoria vzdala Britům a válečný konflikt byl definitivně ukončen 31. května 1902 podpisem mírové smlouvy domluvené ve Vereenigingu. Po vzniku Jihoafrické unie roku 1910 se Pretoria stala jejím administrativním a Kapské město legislativním hlavním městem. V roce 1931 se Pretoria oficiálně stala městem. Když 31. května 1961 vznikla Jihoafrická republika, Pretoria zůstala jejím administrativním hlavním městem. Roku 1995 se v Pretorii konalo mistrovství světa v ragby.

Centrem Pretorie je Church Square se sochou Paula Krugera, na němž se psala historie Jihoafrické republiky. V jeho blízkosti najdeme budovu parlamentu Old Counsel Chambers, jinak zvanou také Raadsal, která byla postaven roku 1891 v novorenesančím slohu. Nachází se zde i budova pošty a justiční palác (Palace of Justice) z roku 1897, který v dobách apartheidu sloužil jako Nejvyšší soud.

Nedaleko náměstí se nachází kostel Groot Kerk, tedy Velký kostel. O kus dál stojí Krugerův dům (Kruger’s House) z roku 1884 a přes ulici kostel Kruger’s Church.

Z dalších významných památek jmenujme například pozůstatky opevnění a bašt z konce 19. století.

Mnoho významných budov najdeme i mimo centrum. Na severovýchodě se nachází komplex Union Buildings z roku 1913, v němž sídlí jihoafrická vláda. Ve východní části města stojí oficiální rezidence jihoafrického prezidenta zvaná Mahlamba Ndlopfu. Jihozápadně od centra města stojí Voortrekker Monument, což je historický komplex věnovaný hromadné migraci Búrů z Kapska do vnitrozemí.

V Pretorii se nachází zoologická zahrada National Zoological Gardens of South Africa, která byla otevřena 21. října 1899, a také rozlehlá botanická zahrada, v níž žije i početná fauna.