Jihoafrická republika - Johannesburg

Johannesburg, často zvaný Jo’burg, Joni, Jozi nebo JHB, je největší město Jihoafrické republiky. Pro jeho těžební minulost se mu často říká také Egoli nebo Gauteng, což znamená „Město zlata“, nebo Maboneng, tedy „Město světla“. Johannesburg zaujímá rozlohu 1.645 kilometrů čtverečních. Leží v nadmořské výšce 1.753 metrů nad mořem a má asi 4,5 milionu obyvatel.

Oblast dnešního města byla osídlena kmenem San. Ve 13. století pak na místo dorazili Bantuové, kteří Sany vytlačili.

Až do 18. století bylo území obydleno komunitami Bantuú, především Sotho-Tswany. Věnovali se zemědělství, chovu dobytka, ale i těžbě a zpracování nerostných surovin, což dokládají četné nálezy. Během válek na konci 18. století byli Sotho-Tswani vyhnáni ze svého území.

V roce 1884 byla Janem Gerritsem Bantjesem na farmě Vogelstruisfontein objevena zlatá žíla a roku 1886 objevil George Harrison zlato na Witwatersrandu. Kolem naleziště vznikl stanový tábor a úředníci z Pretorie následně roku 1886 uspořádali dražbu pozemků, čímž byl položen základ města, které topograf Johan Rissik nazval Johannesburg. Zlato přilákalo do oblasti řadu přistěhovalců, postupně vznikaly četné chudinské čtvrti. Na konci 19. století už město mělo přes 100 tisíc obyvatel. Kromě bílých horníků zde žila řada afrických pomocných pracovníků i Afričanek, které vařily pivo. Bílé ženy působily často jako prostitutky. S růstem cen pozemků přišly búrské války, během kterých pracovali v dolech Číňané.

Když za válek město ovládali Britové, pokusili se o jeho restrukturalizaci. Roku 1903 zřídili černošské sídliště Sophiatown, v následujícím roce vypálili chudinské čtvrti a naopak zřídili sídliště Alexandra. Vítězem búrských válek se stala Velká Británie, která 31. května 1910 založila Jihoafrickou unii. Ve 30. letech proběhla rozsáhlá výstavba města, vzniklo sídliště Orlando. Na přelomu 40. a 50. let byly postaveny výškové budovy Hillbrow. V 50. a 60. letech byla vládou apartheidu vybudována černošská čtvrť Soweto. V 60. a 70. letech pak proběhla výstavba výškových budov, mezi nimi i Carlton Centre a Southern Life Centre. Kvůli rostoucí kriminalitě v centru bylo hojně investováno do rozvoje předměstí, takže roku 1973 bylo otevřeno Sandton City, v roce 1976 Rosebank Mall a o další tři roky později Eastgate.

Roku 2010 se v Johannesburgu konalo fotbalové mistrovství světa.

V širším centru města se nachází několik historických budov, mezi nimi například budova radnice Gauteng Legislature nebo budova staré pošty z roku 1897, která svého času bývala nejvyšší stavbou ve městě. Původně byla barokní, v roce 1902 ale došlo k přestavbě v holandském stylu, při které budova získala 4. patro a věž.

V různých částech města pak najdeme především řadu muzeí, například muzeum Afriky, muzeum apartheidu nebo muzeum Nelsona Mandely.

Centrální obchodní čtvrť (Central Business district) sestává z řady mrakodrapů, pro které se jí přezdívá Manhattan Ameriky, ale bezpečnostní situace odtud obchod postupně vytlačila. Nachází se zde hodně navštěvovaná budova Carlton Centre, která je s výškou 223 metrů nejvyšší kancelářskou budovou v Africe. V 50. patře má vyhlídkovou plošinu nazývanou Top of Africa (Vrchol Afriky), ze které se nabízejí výhledy na město i jeho okolí.

Ve městě se nachází zábavní park Gold Reef City, který je koncipovaný ve stylu hornictví 19. století. Hornictví ovlivnilo rozvoj a koncept města. Většina dolů je v současnosti zavřená, ale pozůstatky hornictví jsou ve městě dodnes patrné.

Hojně vyhledávaná je také johannesburská ZOO, která je největší v Jižní Africe.