Svazijsko - Manzini

Manzini je hlavní město Svazijska a svazijského regionu Manzini. Leží téměř uprostřed země. Město má asi 80.000 obyvatel a po Mbabane je druhým největším městem Svazijska.

Roku 1885 zde byla zřízena tržnice. Od roku 1890 bylo toto místo britsko-búrským koloniálním sídlem a od roku 1894 i britským svazijským administrativním centrem. Majitel hotelu Arthur Bremer prodal Britům svůj hotel a jako vypořádání si vyžádal, aby město neslo jeho jméno. Bylo tedy pojmenováno Bremersdorp, přičemž slovo „dorp“ je afrikánský výraz pro „malé město“. Roku 1898 zde vzniklo malé město.

Při búrských válkách bylo město roku 1902 zničeno a administrativní centrum bylo přemístěno do Mbabane. Přesto ale Bremersdorp zůstal dopravním, obchodním a zemědělským centrem Svazijska, díky čemuž si vysloužil přezdívku „The Hub“, tedy „Rozbočovač“. Město bylo postupně obnovováno a v roce 1915 byl na břehu řeky Mzimene otevřen Riverside Hotel, později nazývaný Manzini Arms Hotel a Velebantfu Hotel. Od roku 1920 se zde každoročně koná zemědělská akce Agricultural Show, nyní nazývaná Swaziland International Trade Fair, tedy Svazijský mezinárodní veletrh. Roku 1960 se město vrátilo ke svému původnímu jménu Manzini. V roce 1970 bylo otevřeno letiště Matsapha International Airport. Roku 1994 se Manzini stalo velkoměstem. Roku 1997 byl původní Riverside Hotel uzavřen.

V roce 2008 byl Riverside hotel spolu s okolními budovami zbourán a bylo zde postaveno nákupní centrum, které se veřejnosti otevřelo roku 2011.

Historické památky ve městě nenajdeme. Jedinou zajímavostí je původní katolická misie, která stojí u nové katedrály na rohu ulic Sandlane a Tenbergen.

Severozápadně od misijní stanice se rozprostírá tržiště s širokou nabídkou ovoce, zeleniny, tradičních léků, látek a řemeslných produktů.