Botswana - Chobe NP

Chobe National Park je národní park nacházející se v severní části Botswany. Na severu je ohraničen tokem řeky Kwando, která se zde nazývá také Chobe, na západě pak deltou Okavango a je obklopen řadou soukromých rezervací.

Oblast dnešního národního parku byla osídlena kočovnými křováckými kmeny. Nejprve to byl kmen Basarwa (Sanové), později Hambukshu, Bayei a Basubiya. Pozůstatky původního osídlení se dochovaly například v podobě skalních maleb. Koncem 19. století se oblast stala součástí královského území.

Roku 1911 obývaly území kmeny Batawana a Sekgoma. V roce 1931 se poprvé objevila myšlenka na zřízení národního parku a hned v následujícím roce bylo území o rozloze 24.000 km2 prohlášeno za oblast bez lovu. Ta se o 2 roky později rozrostla až na 31.600 km2, ale zřízení parku oddálila invaze mouchy tsetse roku 1943. Až v roce 1953 byly plány na zřízení parku předloženy znovu. Nejprve byla roku 1960 zřízena Chobe Game Reserve. A až roku 1967 byla rezervace prohlášena za první botswanský národní park. Na území parku zůstávalo několik dřevorubeckých osad. Ty byly postupně z parku přesunuty a původní obyvatelstvo bylo vystěhováno roku 1975. V letech 1980 a 1987 proběhly dvě menší zvětšení parku.

Národní park Chobe má rozlohu 11.700 kilometrů čtverečních a sestává ze čtyř částí, přičemž každá z nich reprezentuje samostatný ekosystém.

Na severovýchodě parku leží oblast Serondela Area zvaná také Chobe Riverfront. Její území je napájené řekou Chobe, takže je plné záplavových území, hustých mahagonových nebo týkových lesů a plné zvěře, především slonů, žiraf, buvolů, ale i vzácných antilop puku. Součástí safari v této části parku jsou také projížďky přímo po řece.

Severozápad parku zaujímá oblast Linyanti Marsh. Leží na jedné z částí řeky Kwando, které se zde říká Linyanti. Je zde řada lagun, díky nim i velké množství lužních lesů a zvěře – kromě slonů také hrochů, lvů, leopardů, antilop, krokodýlů a ptáků.

Na západě parku, jižně od oblasti Linyanti, se nachází oblast Savuti Marsh. Ta je pozůstatkem velkého jezera, které zaniklo v důsledku tektonické činnosti. Dnes je zde převážně sucho a v období dešťů se zde nacházejí pouze mokřady, do kterých výjimečně dodává vodu i řeka Savuti Channel. Ta teče velmi zřídka a její tok dosáhl až do oblasti Savuti Marsh jen v letech 1982 a 2010. I z tohoto důvodu se na březích řeky nachází velké množství odumřelých stromů. Oblast Savuti Marsh je pokryta převážně savanou, ve které kromě velkých stád slonů žijí také lvi, gepardi, hyeny, zebry a různé antilopy.

Mezi Linyati a Savuti leží čtvrtá oblast Ngwezumba Pans zastupující horké a suché podnebí.

O národním parku Chobe se říká, že je zde největší koncentrace zvěře na celém africkém kontinentu. Hlavní atrakcí parku jsou především velká sloní stáda. V Botswaně jich žije asi 120.000 a přinejmenším polovina z nich právě v Chobe.