Keňa - Amboseli
Amboseli je národní park ležící v jižní Keni nedaleko hranice s Tanzanií v okrese Kajiado, provincii Rift Valley, asi 240 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Nairobi. Dříve nesl název Maasai Amboseli Game Reserve. Díky své výhodné poloze je hojně navštěvovaný. Přímo na území parku se nachází malé letiště Amboseli Airport.
Amboseli je druhý nejnavštěvovanější park v Keni. Za svou popularitu vděčí 5.985 metrů vysoké hoře Kilimandžáro, která se nad parkem tyčí. Většinu dne bývá zahalená v mracích a nejlepší čas pro její pozorování je časně ráno. Park leží v jejím dešťovém stínu a průměrné roční srážky tak jsou jen 350 mm. Poněkud stranou hlavního dění se tyčí také hora Mt. Meru.
Park leží v průměrné nadmořské výšce 1.180 metrů a má rozlohu 392 kilometrů čtverečních a leží uprostřed 8.000 kilometrů čtverečních velkého unikátního ekosystému, který zasahuje až za hranice Keni, do Tanzanie.
Park je obklopen dalšími rezervacemi, které obývají Masajové. Jim také zdejší oblast náleží, ale kvůli ochraně přírody byli z parku vyhnáni. Kvůli tradici boje se lvem lvy prakticky vyhubili a svá stáda dosud pasou na území parku. Turistům však bylo umožněno navštěvovat jejich vesnice, z čehož Masajům plynou příjmy a oni se spíše přizpůsobují.
Území parku Amboseli bylo osídleno již v dávné minulosti. Mezi obyvateli kolovaly mnohé legendy, například o strašném bohovi, který žil na velké hoře ve vnitrozemí a ochromením končetin ztrestal každého, kdo se k němu přiblížil. Ve skutečnosti šlo o mráz, který obyvatelé vyprahlé země neznali.
Oblast dnešního národního parku byla objevena roku 1883 misionářem Josephem Thompsonem, který byl prvním Evropanem, který navštívil domovinu Masajů. Byl ohromen množstvím živočichů a kontrastem sucha a bažin.
V roce 1906 bylo Amboseli označeno jako Jižní rezervace, ale v roce 1948 se vrátilo k původnímu uskupení. Roku 1974 bylo prohlášeno národním parkem, který měl za úkol chránit zdejší unikátní ekosystém a zvířata před rozmáhajícím se pytláctvím. Roku 1991 biosférickou rezervací.
Návštěvnost parku stále rostla, roku 2005 vydělal asi 3,5 milionu dolarů. Dne 29. září 2005 prezident Mwai Kibaki rozhodl, že kontrola parku přejde z organizace Kenya Wildlife Service na krajskou radu Olkejuado a kmen Masajů. Prezident si od toho zřejmě sliboval politický prospěch při hlasování o nové ústavě, protože příjmy by se staly příjmem pro Masaje. Následně vypuklý spor skončil u soudu.
Ke vstupu do parku je možné použít některou ze vstupních bran. Hlavní vstupní branou je Meshanani Gate ležící na silnici Arusha Road. Další možností je brána Remito Gate dostupná přes Emali a silnici Mombasa Road. Přístup ve směru od Mombasy je nejčastěji přes další park Tsavo West bránou Kimana, jinak také Olkelunyiet Gate.
V parku najdeme suché dno jezera Amboseli, vyprahlé travnaté savany, sopečná skaliska, akáciovou buš, palmový háj i bažiny a močály. Výrazným bodem parku je hora Observation Hill, která se nachází v jeho západní části. Výstup na ní je snadný, takže slouží jako vyhlídka na park a jeho okolí. Slouží především jako pozorovatelna dění v bažinách, kde se hojně vyskytují stáda slonů.
Právě sloni s Kilimandžárem v pozadí jsou typickým obrázkem národního parku. Kromě slonů, kteří mají neobvykle dlouhé kly, zde žijí i stáda buvolů, pakoňů, zeber či žiraf. K vidění jsou zde různé druhy antilop, gazely, prasata bradavičnatá, hroši, hyeny, šakali, paviáni a stovky druhů ptáků. Vzácně jsou k vidění i nosorožci, lvi, leopardi nebo gepardi.
Součástí návštěv parku bývá také návštěva masajské vesnice, při které je možné poznat jejich kulturu a způsob života. Návštěvníci, kterým se podaří navštívit turismem příliš nezasaženou vesnici, se seznámí se způsobem rozdělávání ohně, tradičním tancem, zpěvem i výskoky do výšky. Časté jsou však spíše návštěvy, při nichž se Masajové nevybíravým způsobem snaží turistům prodat své výrobky.
Park je protkán hustou sítí cest, které jsou dobře udržované a značené. Problémy mohou nastat pouze v období dešťů, kdy jsou některé cesty neprůjezdné. Ubytování v parku je možné v kvalitně vybavených stanech nebo lodgích.