Jihoafrická republika - Cape of Good Hope

Cape of Good Hope, afrikánsky Kaap die Goeie Hoop a česky Mys Dobré naděje, je skalnatý pevninský výběžek často nesprávně označovaný jako místo, kde se setkává Atlantský a Indický oceán. Ve skutečnosti se oba oceány setkávají u Cape Agulhas, tedy Střelkového mysu, který je zároveň nejjižnějším bodem Afriky, respektive asi 160 km jihovýchodně od něj.

Prvním Evropanem, který mys Dobré naděje obeplul, byl roku 1488 Portugalec Bartolomeo Díaz, který ho kvůli nepříznivému počasí pojmenoval Cabo das Tormentas, tedy Mys bouří. Král Jan II. Portugalský považoval mys za významný bod na cestě do Indie, takže ho pak přejmenoval na Cabo da Boa Esperança, tedy Mys Dobré naděje.

Díaz obeplouval mys několikrát a roku 1500 tu jeho loď ztroskotala a on se utopil.

V roce 1806 obsadila mys Velká Británie a okupovala ho až do roku 1814, kdy bylo její vlastnictví potvrzeno anglo-holandskou smlouvou. Mys Dobré naděje se pak stal součástí Kapské kolonie. V roce 1860 byl na mysu postaven maják.

Původní maják býval často zahalen v mlze, takže byl v roce 1914 zbudován maják nový, se svítivostí 19 milionů kandel, který dodnes patří k nejvýkonnějším na světě.

Počasí v oblasti Mysu Dobré naděje je hodně bouřlivé, na dně moře se údajně nachází asi 650 vraků lodí, včetně lodi Bludného Holanďana. Na západní straně mysu u Olifantsbosu jsou vraky viditelné – především americká loď potopená roku 1942 a jihoafrická loď potopená v roce 1965.

Na příjezdové silnici na poloostrov se nachází infocentrum. Nedaleko za ním dochází k větvení silnice do několika ramen, která vedou do jednotlivých částí poloostrova. Na dvou různých místech se pak nachází kříže objevitelů Díaze a Da Gamy.

Nejzazší konec poloostrov sestává ze dvou skalnatých výběžků – východního Cape Point a západního Cape Maclear. Mezi oběma výběžky se nachází Díazova pláž.

Nejzazší bod Cape Point je dostupný po zpevněném chodníku nebo pomocí kolejové lanovky. Na cípu se nachází maják z roku 1860, nový maják z roku 1914 a vyhlídkové plošiny.