Žalý

Malá obec Herlíkovice se nachází nedaleko města Vrchlabí podél silnice vedoucí z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna. Nad obcí se vypíná hora Žalý.
Žalý je zalesněný vrch v Žalském hřbetu mezi Beneckem a Vrchlabím. Je to výrazná dominanta Vrchlabska s nadmořskou výškou 1.019 metrů nad mořem.
Na východním svahu hory se nachází lyžařský areál Žalý – Herlíkovice s několika sjezdovkami a lyžařskými vleky. Na vrchol Žalý vede dvousedačková lanová dráha. Vrchol Žalého je ideální výchozí bod pro pěší turistiku nebo cykloturistiku.
Na západních svazích masívu Žalého se rozkládá obec Bzenecko. Jedná se o poměrně rozlehlou ves, která dosahuje až k říčce Jizerce. Skládá se ze čtyř bývalých samostatných obcí – Horních a Dolních Štěpanic, Benecka a Mrklova. Benecko se nachází v poměrně svažitém terénu, nejnižší nadmořská výška v Dolních Štěpanicích je 433 metrů, zatímco nejvyšší vrchol zadního Žalého má výšku 1036 metrů.
Na vrcholu byla již roku 1836 postavena dřevěná rozhledna. Roku 1889 byla nahrazena železnou 15 m vysokou věží. V roce 1890 zde byla přistavěna dřevěná restaurace s verandou, která však roku 1943 zanikla.
Dnešní kamenná rozhledna je 18 metrů vysoká a byla postavena roku 1892. nachází se 100 m od horní stanice lanové dráhy. Je to jediná kamenná rozhledna v Krkonoších. Z vrcholu je údajně nejkrásnější panoramatický rozhled v Krkonoších. Spatřit lze nejen krkonošské vrcholky, ale i vzdálená místa v nitru Čech.