Háj u Aše

Vrch Háj se nachází 1 km severně od města Aš. Přímo k rozhledně se lze dopravit autem po úzké silnici. Možná je také asi 2 kilometry dlouhá procházka přímo z Aše po modré turistické značce.
Zdejší 758 metrů vysoký kopec nazývaný Háj, německy Hainberg, byl v minulosti velmi nevzhledný. Roku 1861 ho koupí od Zedwitzů za 6.000 zlatých získalo město Aš. Jejich úmysl byl jednoznačný – zalesnit jej. Díky nadšencům ašských přátel přírody zde byl pod vedením „otce Hainabergu“ ašským občanem Jiřím Ungerem vybudován lesní park, který je dodnes chloubou Ašska.
Dne 22. září 1902 byl položen základní kámen ke stavbě rozhledny a samotná stavba byla zahájena 18. října 1902. Rozhledna byla dokončena 22. prosince 1903 a veřejnosti byla slavnostně otevřena 19. června 1904 Patří k nejmohutnějším kamenným rozhlednám v Čechách a nemá v naší republice obdoby. Je to naše nejzápadnější rozhledna. Byla postavena podle projektu W. Kroise z Drážďan ašským stavitelem Ernestem Hausherem. Lesní park se v průběhu let rozrostl a vzrostlé stromy začaly bránit ve výhledu. V červnu roku 2004 byly vykáceny stromy bránící ve výhledu a rozhledna se po letech opět stala rozhlednou.
Rozhledna je 34 metrů vysoká a vede na ní 122 schodů. Výhled je možný ze čtyř vyhlídkových pater. V první patře jsou jen malá okénka a na zdech visí historické fotografie rozhledny. Z druhého patra je možný výhled ze čtyř obrovských půlkruhových oken. Třetí patro se skládá ze čtyř vyhlídkových balkónů. Do nejvyššího, čtvrtého patra se lze dostat po železném schodišti. Ve výšce 24 metrů se zde nachází vyhlídková plošina s osmi okny a kruhovým výhledem.
Ašští občané razili dvě hesla: „Kdo nebyl na Háji, ten nebyl na Ašsku.“ a „Kdo denně vystoupí na Háj, dosáhne stáří 90 let.“.