Gírová

Gírová je kuželovitá hora ležící na samém východě České republiky téměř na hranici se Slovenskem. S nadmořskou výškou 839,9 metru nad mořem je nejvyšším vrcholem Jablunkovského mezihoří a Slovenských Beskyd na území České republiky. Z dálky připomíná hora svým tvarem sopku. Vrchol hory je téměř holý, a proto nabízí kruhový výhled do okolí.
Na Gírovou vede několik turistických tras – červená z Bukovce a Mostů u Jablunkova, zelená z Jablůnkova a žlutá z Hrčavy. Hora je přístupná také po cyklotrase číslo 561. Na samotný vrchol hory vede neznačená příkrá cesta.
Pod vrcholem hory se nachází skalní útvar Čertův mlýn. V jeho spodní části se nachází pseudokrasová jeskyně s několika částečně zasypanými vchody. Podle pověsti zde sídlili čarodějnice a čerti. Na jednom ze skalních bloků je dokonce dobře vidět otisk čertova kopyta. Podle další legendy sloužila jeskyně jako úkryt zbojníků. Pískovcové skalní útvary zde slouží horolezcům.
Pod vrcholem hory stojí od roku 1932 turistická chata Gírová, která nabízí ubytovací kapacitu 28 lůžek. K chatě patří ještě asi 150 metrů vzdálená chata Liška s kapacitou 31 lůžek. Chata nabízí možnost stravování i samostatné vaření v kuchyňce. V zimě je k dispozici asi 400 metrů vzdálený lyžařský vlek poma, jehož délka je asi 350 metrů. Nachází se a západním úbočí hory. Pro běžkaře jsou k dispozici udržované tratě. V létě mohou turisté a cyklisté využít velkého množství značených tras a ubytovaní také koupání přímo u chaty. V blízkosti chaty stojí také další dvě chaty – Polanka a Studeničné.