Javorový vrch

Javorový vrch leží v oblasti Těšínských Beskyd. Rozkládá se na jedné z rozsoch Ropického hřbetu a je ukončen severním zlomovým svahem. Jeho nadmořská výška je 1.031 metrů a na vrcholu se nachází geodetický bod. Vrchol hory je porostlý druhotnou smrčinou a v nižších polohách bukem a smrkem.
Na severovýchodní rozsoše hřebenu se asi 1,5 kilometru od Javorového rozkládá Malý Javorový vysoký 946 metrů. Z jeho vrcholu se naskýtá výhled na polskou stranu Beskyd a za pěkného počasí jsou vidět Jeseníky i slovenské Tatry. Jelikož Javorový vrch leží v blízkosti Třince, je negativně ovlivňován zdejším průmyslem. V 80. letech byl natolik poškozen zdejší les, že došlo k vykácení celého severního svahu hory. Až v posledních letech se díky odsíření situace zlepšuje.
V roce 1895 byla na vrcholu Malého Javorového postavena turistická chata, která nabízí ubytování pro 50 osob. V sousedství se nachází Lyžařská chata s kapacitou 45 míst.
Vrchol Malého Javorového je dostupný jednomístnou lanovkou z Oldřichovic. Její stavba byla zahájena roku 1955 jako dvousedačková, ale kvůli neshodám byla postavena technologií transporty jako jednosedačková s pevně uchycenými sedačkami. Lanovka byla uvedena do provozu roku 1957. Její délka je 1.310 metrů a přepravní kapacita 364 osob za hodinu. Horní stanice se nachází na úbočí hory několik set metrů od vrcholu. Za historii lanovky došlo k jediné „rekonstrukci“. V roce 1997 byly vyměněny sedačky.
Lanovka z Oldřichovic slouží také k přístupu do lyžařského areálu, který se rozkládá na vrcholu Malého Javorového. K dispozici jsou zde tři vleky Tatrapoma s délkou 750, 400 a 300 metrů. Nejdelší vlek obsluhuje středně těžkou sjezdovku s převýšením 208 metrů. Vlek s délkou 400 metrů slouží zájemcům o sjezdovku černé barvy, která má převýšení 162 metrů. Nejsnadnější sjezdovku obsluhuje nejkratší vlek. Převýšení této sjezdovky je pouze 52 metrů. Sjezdovky jsou uměle zasněžovány a pravidelně upravovány. Obě kratší sjezdovky jsou také osvětleny.
Vrchol Malého Javorového je výborným výchozím i cílovým místem pro běžkaře, cyklisty i turisty. V okolí se nachází několik zajímavých hřebenových tras.
Javorový je také celorepublikově vyhlášeným centrem paraglidingu a závěsného létání. Pod vrcholem malého Javorového nedaleko horní stanice lanové dráhy se nachází také lanové centrum. Je nejvýše položeným lanovým centrem v Beskydech a tvoří ho okruh o délce asi 280 metrů. Překážky jsou ve výšce 5 až 10 metrů a trasa je doplněna o 5 lanových sjezdů v délce 15 až 40 metrů.