Velká Čantoryje

Velká Čantoryje leží na samém východě České republiky a již mimo území CHKO Beskydy. Celý hřeben horského masivu tvoří státní hranici mezi Českou a Polskou republikou a také rozvodí Odry a Visly. Dominantou hřebenu při pohledu z České republiky je Malá Čantoryje vysoká 865 metrů, která se již nachází na území Polska, a Velká Čantoryje s nadmořskou výškou 995 metrů. Velká Čantoryje je nejvyšší vrchol Slezských Beskyd. Z velké části je zalesněná, v horní části se nachází menší horské louky.
Vrchol hory je přístupný z české strany pouze pěšky. Nejkratší cesta začíná v Nýdku a měří asi 5 kilometrů, na kterých překonává převýšení asi 600 metrů. Z polského lázeňského města Ustroň vede do výšky 854 metrů sedačková lanovka. Od její horní stanice zbývá k dosažení vrcholu zdolat převýšení asi 140 metrů. U lanovky se nachází také bobová dráha. Stavbu lanovky však plánuje také obec Nýdek.
Díky lepšímu přístupu z polské strany tvoří většinu návštěvníků hory Poláci. Ačkoli na vrcholu hory se nachází několik staveb a návštěvníci se pochybují po celém prostranství na vrcholu, je nutno připomenout, že Velká Čantoryje není hraničním přechodem.
V roce 1904 byla na vrcholu Čantoryje postavena polským turistickým svazem turistická chata Čantoryje.
Jen několik metrů od vrcholu Velké Čantoryje stojí rozhledna. Byla postavena roku 2002 a slavnostně otevřena byla 23. listopadu 2002. Její základ je zděný a nachází se zde vstup a služebna pohraniční policie. Rozhledna je ocelová, pozinkovaná. Její ocelovou konstrukci vyrobily Třinecké železárny. Rozhledna je 29 metrů vysoká a na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 21,42 metru vede 118 schodů. za dobré viditelnosti je kromě Slezských a Moravskoslezských Beskyd vidět také Malou Fatru a Tatry. V roce 2004 byl postaven také srub s občerstvením.
Velká Čantoryje je také bájná hora. Váže se k ní pověst o spících rytířích, tedy jakási obdoba pověsti o Blaníku. Z Nýdku vede také 10,5 kilometru dlouhá naučná stezka Rytířská, která přes vrchol pokračuje do Polska.
Asi 2,5 kilometru východně od vrcholu se nachází Národní přírodní rezervace Čantoria, ve které se nachází původní vegetace. Rostou zde například poslední tisy v Beskydech.