Plešivec

Kopec Plešivec se nachází v Krušných horách mezi obcemi Nejdek a Boží Dar. Je součástí Jáchymovské hornatiny, která patří do Klínovecké hornatiny. Plešivec se tyčí 2 kilometry nad obcí Abertamy do výšky 1027 m n m, je proto řazen do Abertamské hornatiny.
Jedná se o čedičovou kupu s plochým vrcholem a zbytkem lávového příkrovu. Strmé svahy jsou pokryty zarostlými suťovými poli.
Roku 1889 byl založen místní spolek přátel přírody. Tehdy si jeho členové dali za cíl, že na Plešivci vybudují chatu s rozhlednou. Za 340 zlatých koupili pozemek na vrcholu. Dalších 5 let střádali finance a poté přistoupili k realizaci projektu. Na podzim roku 1894 byl všechen stavební materiál dovezen do Abertam. Odtud se i v zimě dopravoval na vrchol – pomocí saní tažených voly. Tehdy totiž ještě neexistovala cesta na Plešivec. O Velikonocích následujícího roku byla jáchymovskou firmou Kutschka & Claser zahájena stavba. Již po čtyřech měsících, 4. srpna 1895, byla předána do užívání. Na vrcholu Plešivce se tehdy krčila malá zděná chata s velkou vyhlídkovou věží.
K rozšíření původní malé chaty došlo v letech 1908 a 1926. Při poslední úpravě roku 1939 se z bývalé chaty stal rozsáhlý horský hotel, v jehož komplexu se věž rozhledny téměř ztrácí.
Rozhledna je 16 metrů vysoká. Vede na ní 66 schodů. Z rozhledny je výhled na celé okolí.
Přístup na Plešivec je možný i autem až na vrchol po úzké silnici z Abertam. Další cesta vede z jihu ze Pstruží po modré turistické značce, nebo od Švýcarské boudy po modré a žluté. Nejbližší železniční zastávka je vzdálená 6 kilometrů.
Okolí hory je opředeno pověstmi. Asi 3 kilometry jižně se nachází 973 metrů vysoký Vlčinec. Kdysi zde stála osada zvaná Wölfig. Podle pověsti je zde ukryt obrovský poklad. Prý se zde také zjevuje Bílá paní a Černá paní a různé nestvůry včetně samotného ďábla.