Velká Deštná

Velká Deštná se dříve Sedmihradská hora. Pod vrcholem při Jiráskově horské cestě je přístřešek horské služby. Uvnitř je malý bufet, který je zpravidla otevřený celý rok.
Velká Deštná se může chlubit hned dvěma nej. Je to totiž nejvyšší hora Orlických hor. Měří 1.115 metrů.
Zároveň má nejmenší rozhlednu tohoto pohoří. Její vyhlídková věž je ze čtyř otesaných kmenů spojených do tvaru pyramidy. Ve výšce pouhých pěti metrů je umístěna jednoduchá vyhlídková plošina, na niž se vystupuje po žebříku. I těchto pět metrů však stačí na to, aby se před Vámi otevřel úchvatný kruhový rozhled. Rozhlednu postavili náchodští skauti v srpnu 1992. Věnovali ji panu Štefanu Matejíkovi, místnímu hajnému a bývalému členu Horské služby v Deštném, k jeho šedesátinám. Od té doby se jí říká Štefanova vyhlídka.
Na Velké Deštné stávala podobná vyhlídková stavba již několikrát v minulosti. Pravděpodobně byla věž vždy po čase obnovována, nebot' se o ní zmiňuje i několik turistických průvodců z 20. a 30. let dvacátého století. Sloužila zároveň jako triangulační bod.
V současné době se uvažuje o výstavbě nové dominanty Velké Deštné. Tou by podle některých představ mohla být 27 metrů vysoká kovová věž, sloužící jako vysílač. Vyhlídková plošina by měla být umístěna ve výšce 12 metrů. V červnu 2002 sekretariát Euroregionu Glacensis vybral vítězný architektonický návrh rozhledny.