Klínovec

Klínovec, německy Keilberg, se nachází v severozápadních Čechách a je nejvyšším vrcholem Krušných hor. Nachází se v okrese Karlovy Vary, asi 4 kilometry severovýchodně od Jáchymova a v blízkosti městečka Boží Dar. Klínovec dosahuje výšky 1.244 m n. m. Průměrná roční teplota vzduchu na Klínovci je 2,6°C a roční úhrn srážek se pohybuje kolem 986 mm.
Na vrcholu Klínovce se nachází kamenná rozhledna s turistickou chatou a radiokomunikační vysílač.
Již roku 1817 stála na Klínovci jednoduchá dřevěná konstrukce, která sloužila jako rozhledna. V letech 1838 – 1868 zde stál vyhlídkový gloriet. V létě roku 1880 postavili turisté z Jáchymova na vrcholu kopce během pouhého jednoho týdne dočasnou dřevěnou věž a rozhodli o postavení kamenné rozhledny. Příprava projektu a sbírka peněz zabrala tři roky. Realizace byla zadána Kadaňkému staviteli Josefu Peterovi, který zahájil práce v červenci roku 1883. Přes zimu byla stavba přerušena a byla dokončena až napřesrok. 3. srpna 1884 byla tato rozhledna velkolepě vysvěcena a pokřtěna jménem císaře Františka Josefa I. Tato osmiboká kamenná rozhledna dosahovala výšky 24 metrů a na její vyhlídkovou plošinu, umístěnou ve výšce 17,5 metru, vedlo 66 schodů. Roku 1893 byla k rozhledně přistavěna malá hostinská místnost. Roku 1908 zažil Klínovec velkou slávu. V prostorách objektu se konala Jubilejní výstava řemeslných a průmyslových výrobků Rudohoří. Z ní se dochovala bývalá výstavní hala s krásným kazetovým stropem a s erby vystavujících krušnohorských měst, která dříve sloužila jako jídelna pro návštěvníky rozhledny. Rozhledna držela dlouhé desítky let primát nejvýše položené rozhledny v České republice. Až roku 1998 ji předstihla rekonstruovaná věž na šumavském 1.315 metrů vysokém Poledníku, která sloužila původně pro vojenské účely. Do toho výčtu není zahrnuta vyhlídková plošina televizního vysílače na Pradědu. Z rozhledny na Klínovci lze za extrémně dobré viditelnosti zahlédnout i Sněžku, která je vzdálená asi 200 kilometrů. K vidění může být také Ještěd, Říp, pražský Petřín nebo šumavský Javor. Za pěkného počasí je odtud jeden z nejkrásnějších a nejvelkolepějších výhledů v celé České republice. V letech 2004 – 2008 by měla být klínovecká rozhledna nepřístupná z důvodu rozsáhlé rekonstrukce.
Dominantu Klínovce tvoří 80 metrů vysoká radiokomunikační věž, která je viditelná na desítky kilometrů.
Přístupových cest na vrchol Klínovce je několik. Vrcholem prochází červeně značená turistická stezka. Od roku 1965 vede na vrchol sedačková lanovka z Jáchymova, která překonává výškový rozdíl 428 metrů. Dolní stanice se nachází asi 3 kilometry po odbočení vpravo u lázeňského sanatoria Curie po příjezdu směrem od Karlových Varů. Až na vrchol Klínovce je možné se dostat také po asfaltové silnici automobilem nebo na kole. Cesta vede z Božího Daru směrem na hraniční přechod, těsně před ním uhýbá doprava směrem na Vejprty a Měděnec a asi po 2 kilometrech odbočuje doprava a vede na vrchol kopce.
Severní svahy Klínovce jsou oblíbeným lyžařským střediskem, nachází se zde četné vleky a sjezdové tratě. Často se zde lyžuje až do druhé poloviny dubna.