2020-07-05 - Svatební ramínka

Datum tvorby: 5. 7. 2020

Svatební ramínka - úvod.

Loňský rok byla slušná divočina a vybrat si ho pro svatbu bylo předzvěstí pěkného cirkusu. Vlastně do poslední chvíle jsme tehdy nevěděli, jak to celé dopadne. Letos se svatební sezóna rozbíhá, ačkoli nad pořádáním svateb v době koronaviru neustále visí otazník. Trvanlivé dekorace si ale můžete klidně vyrobit, vždycky se najde někdo, kdo je případně využije. Stejně tak mně loni vzniklo několik dekorací. Většinou to byly maličkosti, které jsem stejně nějakým způsobem chtěla vyzkoušet. Jednou z nich jsou ramínka, u kterých mě zajímaly možnosti přenosu textu libovolného vzoru na podklad.

Potřebujeme

  • Materiál: papír, ramínko IKEA Bumerang bílé (702.385.41, případně přírodní 302.385.43, prodávají se v sadách po 8 kusech), černá akrylová barva nebo lihová fixa na nápis, bezbarvý lak (nejlépe ve spreji). Na případné ramínko pro ženicha černou akrylovou barvu a kontrastní barvu nebo fixu na nápis
  • Nářadí a nástroje: počítač s inkoustovou tiskárnou, obyčejná tužka, případně štětec
  • Odhadovaná doba: 10 minut + schnutí

Postup

1.Svatební ramínka - Krok 1.Na počítači si připravíme text, který chceme mít na ramínku. Vytiskneme ho zrcadlově (návod najdete v článku „Nadpis na scrapbookovou stránku“) a na inkoustové tiskárně.
2.Svatební ramínka - Krok 2.Papír s vytištěným textem položíme na ramínko textem dolů a umístíme ho. Tužkou pak „začáráme“ zadní stranu papíru v celé ploše textu, který je na jeho opačné straně. Vytištěný text se otiskne na ramínko.
3.Svatební ramínka - Krok 3.Zkontrolujeme umístění nápisu. Pokud by byl křivě, je možné text odstranit gumou nebo vlhkým hadříkem a celý proces opakovat.
4.Svatební ramínka - Krok 4.Otisk obtáhneme černou lihovou fixou nebo černou akrylovou barvou a po zaschnutí přestříkáme bezbarvým lakem.

Tipy

  • Pokud chcete stejné ramínko pro ženicha, je potřeba nejdříve celé ramínko natřít černou akrylovou barvou a nechat zaschnout. V případě potřeby nátěr opakovat. Dále postupujeme stejně, jen je potřeba počítat s tím, že otisk textu bude na černém ramínku špatně vidět. Většinou pomůže ramínko naklánět v různých úhlech proti světlu.
  • Obdobným způsobem ale můžete na ramínka přenést libovolný motiv, třeba obrázek, a vyrobit si například skříň plnou květin…