2013-11-23 - Slané těsto na modelování

Slané těsto na modelování

Úvod

Název: Slané těsto na modelování
Datum tvorby: 23. 11. 2013

Pravděpodobně nejdostupnější modelovací hmotou je slané těsto. Suroviny na něj totiž má pravděpodobně každý doma – stačí sůl, mouka a voda. Poprvé jsem ho použila již roku 2009, kdy jsem vyráběla předměty pro svůj betlém z kukuřičného šustí. Jelikož těsto se dá využít opravdu mnohostranně, vymodelovat z něj prakticky cokoli i ho různě barvit, chci vám ukázat, jak to dělám já.

Potřebujeme

Potřeby
  • Seznam materiálu: hladká mouka, sůl (stačí ta nejlevnější, ale neměla by být moc hrubá), voda, případně vajíčko nebo barvy
  • Nářadí a nástroje: odměrka – čím více těsta chcete, tím větší, může to být lžička, hrnek i kbelík :-), mísa, různá vykrajovátka, tvořítka, špejle
  • Odhadovaná doba: 10 až nekonečně minut :-), záleží na tom, co budete modelovat

Postup

1.Krok 1.Začneme přípravou těsta. Použijeme odměrku podle toho, kolik těsta budeme potřebovat – pokud nám stačí jen troška těsta na jednu ozdobu, můžeme použít jako odměrku lžíci, pokud chceme tvořit něco většího, použijeme například hrneček.
Poměry použitých surovin se v různých návodech/receptech liší, nicméně můj ověřený poměr jsou 2 odměrky hladké mouky, 1 odměrka soli a asi 3/4 odměrky vody – vodu však přiléváme postupně během zpracovávání těsta.
Pro větší pružnost těsta můžeme přidat trošku lepidla na tapety nebo Herkulesu – pokud jsme jako odměrku použili hrnek, postačí asi 1 – 2 lžičky.
Těsto pořádně zpracujeme, musí se nám rozpustit zrnka soli, což uvidíme na struktuře těsta. Výsledné těsto musí být vláčné a dobře držet tvar. Pokud se moc lepí, je potřeba přidat mouku, pokud se naopak drobí, přidáme vodu.
Hotové těsto zabalíme do igelitového sáčku, aby neoschlo, a necháme ho asi 15 minut odležet.
2.Krok 2.Kus těsta dále zpracováváme jako jiné těsto. Pro výrobu ozdob na vánoční stromeček je nejlepší těsto vyválet.
3.Krok 3.Na nějaké pozaďové razítko naneseme barvu.
4.Krok 4.Razítko otiskneme do těsta.
5.Krok 5.Razítko opatrně sejmeme.
6.Krok 6.Vykrajovat vzory můžeme formičkami, ale třeba i hrnečkem. Pozor na používání kovových nástrojů při práci s tímto těstem. Vysoký obsah soli narušuje strukturu kovů a způsobuje korozi.
7.Krok 7.Do hotového základu vytvoříme otvor na zavěšení.
8.Krok 8.Pokud vám nevyhovuje na ozdoby přírodní barva, můžeme těsto barvit potravinářskými barvami nebo použít trošku temperové nebo jiné barvy.
9.Krok 9.Barvu do těsta dobře zapracujeme.
10.Krok 10.S barveným těstem můžeme pracovat jako s nebarveným. Na výrobu malých dekorací ho můžeme také vyválet.
11.Krok 11.Z těsta pak můžeme vykrajovat malé ozdoby.
12.Krok 12.Ozdobu lepíme pomocí vody, stačí navlhčit spoje.
13.Krok 13.Hotovou ozdobu případně začistíme a přemístíme na plech.
14.Krok 14.Hotové výrobky je potřeba usušit. Nejlepší je to na vzduchu na teplém místě, třeba přímo na topení. Proschnutí větších výrobků však může trvat i několik týdnů. Sušení je možné i v troubě, jen je potřeba nepoužívat příliš vysokou teplotu a sušit pomalu po dobu několika hodin, jinak výrobky popraskají. Tento způsob sušení je zase docela náročný na finance.
Těsně před ukončením sušení v troubě můžeme také na surové těsto použít vajíčko, výrobky pak dostanou zlatavý až hnědý nádech.
15.Krok 15.Pokud některé ozdoby chceme mít ploché, můžeme je umístit na ubrousek a zatížit.
16.Krok 16.Hotové těsto můžeme použít i na jiné modelování – mým prvním výtvorem ze slaného těsta byl v říjnu 2009 mazanec a vánočka pro figurku z kukuřičného šustí.
17.Krok 17.O něco složitější bylo vytvarování preclíku.
18.Krok 18.Po uschnutí můžeme výrobky dále zpracovávat – barvit různými barvami, ale také lakovat, díky čemuž výrobek získá částečnou odolnost proti vodě… Tyto „perníčky“ jsou malované akrylovými barvami.
19.Krok 19.Výrobky můžeme použít jako dekorace pro další tvoření, v tomto případě byly využity na vánoční ATC kartičky.
20.Krok 20.Těsto můžeme kombinovat i s jinými materiály, v tomto případě jsem použila kovový pekáček pro pečené buchty :-).
21.Krok 21.Z těsta se dají tvarovat i různé dekorace a ozdoby – na vánoční stromeček, na adventní věnec, na jarní výzdobu, na scrapbookovou stránku, přáníčko…Těsto je dobře tvárné, můžete z něj modelovat celé figurky (třeba betlém), zátiší ovoce…

Další fotky