2007-10-27 - Vánoční ozdoby z polystyrenu

Vánoční ozdoby z polystyrenu

Úvod

Název: Vánoční ozdoby z polystyrenu
Datum tvorby: 27. 10. 2007

Potřebujete se věnovat přípravám na Vánoční svátky a chcete nějak zabavit své ratolesti? Máme pro vás tip, jak je na chviličku zabavit a zároveň vtáhnout do předvánoční atmosféry. Nechte je vyrobit vánoční ozdoby z polystyrenu. Děti se zabaví, s ozdobami si mohou i hrát, jelikož je nepříliš snadno rozbijí a ještě získáte ojedinělou vánoční dekoraci.

Příprava

Krok 1. Seznam materiálu: polystyrenová koule, zvoneček či jiný tvar, provázek, tempery nebo jiné barvy, lepidlo, třívrstvé ubrousky s vánočními motivy
Nářadí a nástroje: tavná pistole, nůžky, štětec
Odhadovaná doba: cca

Postup

1.Krok 1.Odstřihneme kousek provázku, který připevníme na polystyrenový tvar (v našem případě kouli) tavnou pistolí nebo lepidlem. Pokud používáme tavnou pistoli, nenecháváme děti o samotě, neboť hrozí riziko popálení!
2.Krok 2.Povrch polystyrenové koule pomalujeme libovolnými barvami. Můžeme barvy různě kombinovat, nebo použít pouze jednu barvu.
3.Krok 3.Pokud jsme kouli pomalovali pouze jednobarevně, můžeme zvolit druhou kontrastní barvu a na povrch namalovat různé obrazce či vánoční motivy.
4.Krok 4.Jakmile barva zaschne, máme originální vánoční kouli. Pro zafixování barvy jí můžeme přestříkat nebo přetřít bezbarvým lakem.
5.Krok 5.Příprava druhé ozdoby je již o něco složitější. V prvním kroku však opět na tvar (tentokráte zvoneček) tavnou pistolí nebo lepidlem připevníme provázek.
6.Krok 6.Povrch zvonečku pomalujeme libovolnou barvou, volíme však světlejší odstín nebo pastelové tóny.
7.Krok 7.Než nám barva na zvonečku zaschne, vystříháme si z ubrousků vhodné vánoční motivy – v našem případě to budou hvězdičky a sněhuláci.
8.Krok 8.Jednotlivé vrstvy ubrousků od sebe oddělíme a k další práci si ponecháme pouze vrstvu s potiskem.
9.Krok 9.Na vybrané místo zvonečku naneseme lepidlo a na něj pak přilepíme vystříhané obrázky z ubrousků. Lepidlo nikdy nenanášíme na ubrousek, protože ten by se zkrabatil a potrhal.
10.Krok 10.Přilepený motiv z vrchu přetřeme další vrstvou lepidla, aby se motiv řádně promáčel a přilnul k povrchu. Štětcem můžeme motiv ještě vyhladit.
11.Krok 11.Lepidlo necháme řádně zaschnout a na závěr můžeme zvoneček přetřít bezbarvým lakem.

Poznámka

Článek "Vánoční ozdoby z polystyrenu" vyšel 5. 12. 2007 v internetovém hobby magazínu ČeskýKutil.cz.