2015-02-28 - Potažení scrapbookového alba látkou

Datum tvorby: 28. 2. 2015

Úvod

Nemám ráda předražená scrapbooková alba v divokých barvách nebo s různými pro mě nevyhovujícími motivy. Před časem jsem poprvé měla možnost vidět scrapbooková alba od českého výrobce a alba mě nadchla. Především, v porovnání s cenami všeho scrapbookového, jsou až neuvěřitelně levná a i za tu cenu pěkně zpracovaná. Nebála bych se je nechat i v původním stavu, případně jen nějak dozdobit, nicméně můj záměr byl jasný – udělat si z nich takové album, jaké se běžně koupit nedá. Když se mi 26. února 2015 konečně dostaly do ruky mé tři objednané kousky, neměla jsem na ně zrovna čas, ale v sobotu jsem prostě neodolala a jedno album si musela předělat...

Potřebujeme

  • Seznam materiálu: scrapbookové album, kus látky, knihařský potahový papír, lepidlo
  • Nářadí a nástroje: pravítko, tužka, nůžky, štětec
  • Odhadovaná doba: 15 minut

Postup

1.Krok 1.Alba jsou krásná i v původním stavu, ale ne vždy se hodí…
2.Krok 2.Album položíme na látku, vyměříme si potřebný kus látky – na každé straně cca o 2 cm větší, než je album, a ustřihneme. Výsledný rozměr by měl být cca 88×37 cm, ale samozřejmě přeměřte!
Tip:
Můžeme použít i různé zbytky látek, které třeba sešijeme dohromady.
3.Krok 3.Látku přilepíme na desky.
4.Krok 4.Nejprve dovnitř zahneme a přilepíme rohy.
5.Krok 5.Potom postupně zahneme a přilepíme i zbylé přesahy látek.
Tip:
Pokud vám původní plátna použitá na hřbet ladí s vámi zvolenou látkou, a pokud zvládnete látku ustřihnout rovně a z rubu přilepit čistě, můžete album nechat v tomto stavu.
6.Krok 6.Vyměříme si potahový papír na vnitřek alba, výška bude cca 31 cm a šířka tak, aby vyšla k vazbě, a přilepíme.
Poznámka:
Fotka je focena těsně po nalepení potahového papíru, který je ještě zvlněný, jak je vlhký. Z minulých pokusů s výrobou scrapbookových alb mám zkušenost, že po uschnutí se tento potahový papír vyhladí. Pokud ale nechcete riskovat, použijte jen malé množství lepidla, nějaké tuhé lepidlo nebo opravdu pevný potahový papír.
7.Krok 7.Potahový papír jde částečně zasunout pod kroužkovou vazbu, ale i tak je potřeba ho oříznout do potřebného tvaru.

Další fotky