2014-04-08 - Tisk na washi pásky

Tisk na washi pásky

Úvod

Název: Tisk na washi pásky
Datum tvorby: 7. a 8. 4. 2014

Před několika měsíci jsem připravovala návod na „Tisk štítků – využití odstřižků i hotových kartiček“ a teď jsem zjistila, že podobným způsobem je možné využít i washi pásky.

Potřebujeme

  • Seznam materiálu: kancelářský papír, washi pásky – světlejší jednobarevné nebo s jemným vzorem
  • Nářadí a nástroje: tiskárna
  • Odhadovaná doba: cca 5 minut

Postup

1.Krok 1.V textovém editoru si připravíme text, který chceme natisknout na washi pásku. Je potřeba si hlídat pouze jeho velikost, aby se pak na pásku na výšku vešel. Připravený text vytiskneme na běžný kancelářský papír.
2.Krok 2.Pokud máme inkoustovou tiskárnu, je lepší si změnit barvu písma na šedé a vytisknout pouze jakýsi stín, aby nám pak na pásce zbytečně neulpívala barva.
3.Krok 3.Přes natištěné písmo nalepíme pruh washi pásky.
4.Krok 4.Papír s washi páskou vrátíme do tiskárny a znovu vytiskneme týž dokument.
Je možné tisknout na inkoustové i laserové tiskárně, u každé je potřeba respektovat specifika konkrétního tisku nebo zkušenosti s vaší tiskárnou.
U inkoustové se může stát, že se nějaké místo trochu umaže od barvy nebo se tisk rozmaže. Hotový tisk obvykle není tak dokonalý, přesný. Pokud je vše v pořádku, je potřeba nechat tisk opravdu pořádně zaschnout a myslet na možnost rozmazání při dalším zpracování.
5.Krok 5.Výsledek z laserové tiskány je „čistší“, přesnější. Stín na této konkrétní fotce je způsoben malým posunem papíru v podavači tiskárny, správně by se vám obě verze měly natisknout přes sebe.
6.Krok 6.Potištěnou (a případně zaschlou) washi pásku sejmeme. Je potřeba postupovat opatrně, u inkoustové tiskárny v podstatě stále hrozí možnost rozmazání.
7.Krok 7.U laserové tiskárny musíte držet pásku stále napnutou, nesmí se vám jakoby „srolovat“, jinak se písmo „poláme“ a z pásky opadá. Je ovšem možné, že záleží na druhu pásky, doporučuji vyzkoušet. Pokud není tisk nijak narušený, je odolný a nesetře se ani když po něm opakovaně přejíždíte bříškem prstu.
8.Krok 8.Stejným způsobem, jako písmo, můžete na pásku natisknout třeba vlastní motiv.
9.Krok 9.Nebo si vytvořit samolepky s ikonkami třeba do cestovního deníku.
Tip:
Pokud máte barevnou tiskárnu, nemusíte se samozřejmě držet striktně černého textu… ;-)

Použitý tisk

Zelená washi páska je s potiskem z laserové tiskárny, všechny ostatní pásky (žlutooranžový a růžový chevron a bílo-modro-stříbrná zimní) jsou s potiskem z inkoustové tiskárny.

Další fotky

Poznámka

Článek „Tisk na washi pásky“ byl připraven pro Washipásky.cz.