2008-05-01 - Smršťovací obrázky

Smršťovací obrázky

Úvod

Název: Smršťovací obrázky
Datum tvorby: 1. 5. 2008

Potřebujete zabavit své děti během úklidu nebo jim snad chcete ukázat malé „kouzlo“? Skvělým způsobem jsou smršťovací obrázky. Způsob jejich výroby uchvátí nejen vaše děti, ale možná také vás…

Příprava

Seznam materiálu: smršťující fólii čistou nebo s předtištěnými vzory, provázek
Nářadí a nástroje: nůžky, pastelky, permanentní fix, děrovačka
Odhadovaná doba: cca 15 minut

Postup

1.Krok 1.Smršťující fólie s předtištěnými vzory je ideální pro menší děti, jelikož stačí vybarvit obrázky pastelkami.
2.Krok 2.Vybarvené motivy si opatrně vystřihneme. Fólie je tvrdá, dáváme tedy pozor, aby se nám nezlomila nebo v záhybech nenaštípla.
3.Krok 3.Pokud chceme tvořit vlastním motiv, postačí nám čistá fólie. Vzor si předkreslíme na papír, pak přiložíme fólii a obkreslíme permanentním fixem.
4.Krok 4.Dále postupujeme stejně jako v případě předtištěných obrázků. Nakreslený motiv tedy vybarvíme pastelkou.
5.Krok 5.Pak obrázek opatrně vystřihneme. Můžeme ponechat menší volné okraje nebo můžeme vystřihnout přímo celý motiv, což je trochu komplikované, jelikož fólie má tendenci se v ostrých záhybech naštípnout. Pokud se tak stane, ještě to neznamená, že musíme obrázek vyhodit, třeba to na výsledném nebude poznat.
6.Krok 6.Pak již máme obrázky hotové.
7.Krok 7.Děrovačkou vytvoříme díry na zavěšení obrázků.
8.Krok 8.Hotové obrázky položíme na plech na pečící papír nabarvenou stranou dolů.
9.Krok 9.Předehřejte elektrickou (ne plynovou ani mikrovlnnou) troubu na 150°C a vložte plech s obrázky do trouby.
10.Krok 10.Pak se pouze dívejte, jaký malý zázrak se před vámi odehraje. Líbit se to bude především dětem. Fólie se bude kroutit. Pokud by se hrany slepily, oddělte je opatrně nůžkami či nožem.
11.Krok 11.Obrázky ponechte v troubě tak dlouho, dokud se nezmenší a opět nenarovnají. Pak stačí plech vyndat z trouby a nechat obrázky vychladnout. Na závěr provlékneme dírkou provázek a zavěsíme na požadované místo.

Tip

Použité barvy při smršťování zintenzivní, při vybarvování obrázku je tedy vhodné používat pouze méně výrazné odstíny barev. Výsledné dílko je vhodné ze strany, na kterou jsme kreslili, přestříkat bezbarvým lakem.

Dodatečné informace

  • Obrázek můžete sehnat již hotový, předtištěný (zde v návodu medvídci), ale zábavnější je si ho vyrobit - vlastnoručně nakreslit (zde v návodu letadlo a slon) nebo třeba narazítkovat.
  • Osobně jsem měla vždy největší problém s vystřižením hotového obrázku, protože fólie je dost pevná a občas má tendenci se až lámat.
  • Obrázek je možné vybarvovat i hotový, což může někomu přijít výhodnější, než vybarvování předem, protože při smršťování barvy zintenzivní a výsledek tak může být odlišný od vaší představy.

Poznámka

Článek "Smršťovací obrázky" vyšel 18. 6. 2008 v internetovém hobby magazínu ČeskýKutil.cz.