2019-02-22 - Látkové odličovací tampony

Datum tvorby: 22. 2. 2019

Látkové odličovací tampony - úvod.

Jednou z věcí, kterou jsem se rozhodla v rámci eliminace odpadu změnit, bylo nahrazení jednorázových odličovacých tampónu látkvými pratelnými. Na internetu se jich prodává spousta a i když hodnotu ruční práce znám, nechtělo se mi za ně tolik platit. A jelikož jejich výroba je jednoduchá, pustila jsem se do toho sama.

Začala jsem tím, že jsem si pořídila vhodný materiál. Rozhodla jsem se pro začátek zkusit ručník. Jelikož šlo tak trochu o experiment, nechtěla jsem do něj moc investovat, takže jsem v IKEA pořídila ručník HÄREN (801.635.83). Má rozměry 50 × 100 cm, je ze 100% bavlny a stojí 45 Kč.

Potřebujeme

Látkové odličovací tampony - potřebujeme.
  • Materiál: ručník, nit
  • Nářadí a nástroje: šicí stroj, nůžky, něco kulatého o průměru cca 5 - 6 cm (např. jednorázový odličovací tampon)
  • Odhadovaná doba: 2-3 hodiny

Postup

1.Látkové odličovací tampony - Krok 1.Připravíme si kulatou „šablonu“ o průměru cca 5 - 6 cm, já jsem použila jeden jednorázový odličovací tampon.
2.Látkové odličovací tampony - Krok 2.Podle šablony vystřihneme z ručníku kruh. Stříháme o trochu větší, protože šitím a praním se může trochu srazit. Ten první pak použijeme jako šablonu na všechny další.
3.Látkové odličovací tampony - Krok 3.Každý kruh 2× obšijeme entlovacím stehem. Pokud máte možnost použít tří nebo čtyřnitný overlockový steh, můžete tento krok vynechat.
4.Látkové odličovací tampony - Krok 4.Každý kruh začistíme.
5.Látkové odličovací tampony - Krok 5.Dva kruhy sešijeme sentlovacím stehem k sobě. Pokud máte overlockový stroj, bude toto jediné šití.
Tip: Pokud neplánujete používat odličovací tampony oboustranné, není nutné sešívat k sobě dva kruhy, bude stačit nechat tampony je jednovstvé.
6.Látkové odličovací tampony - Krok 6.Každý tampon začistíme.

Další informace a poznámky

  • Z výše uvedeného ručníku HÄREN byste měli ušít 49 oboustranných nebo 98 jednostranných tamponů.
  • Použité tampony pochopitelně nevyhazujeme, ale dáváme je stranou a jednou za čas vypereme.

Látkové odličovací tampony. Látkové odličovací tampony. Látkové odličovací tampony.