2008-02-29 - Velikonoční věneček

Velikonoční věneček

Úvod

Název: Velikonoční věneček
Datum tvorby: 29. 2. 2008

Pokud máte rádi ozdobné věnečky, nemusíte se jich vzdávat ani o Velikonocích. Stačí si vyrobit věneček z vajíček, která jsou symbolem Velikonoc. Pak již jen stačí zavěsit věneček na dveře a můžete vítat jaro.

Příprava

Seznam materiálu: alespoň 6 vyfouknutých nebo polystyrenových vajíček, špejle, temperové barvy, provázek, barevná peříčka, ozdobnou mašli
Nářadí a nástroje: štětec, nůžky, nit (případně tavná pistole nebo lepidlo)
Odhadovaná doba: cca 30 minut

Postup

1.Krok 1.Používáme-li polystyrenová vajíčka, která jsou vhodná hlavně pro práci dětí, je nejprve nutné skrz vajíčka udělat díru. Pro začátek postačí z obou stran vyhloubit otvor například hrotem nůžek, pak již postačí s trochou opatrnosti a zručnosti protlačit skrz vajíčko špejli. Vajíčka ze špejle nesundáváme, ale necháme si je asi po třech na špejli natažená, jelikož se nám s nimi bude lépe pracovat.
2.Krok 2.Vajíčka pomalujeme temperovými barvami. Můžeme použít jednu barvu nebo míchat různé odstíny, vytvářet na vajíčkách různé ornamenty atd. Namalovaná vajíčka necháme řádně zaschnout
3.Krok 3.Vajíčka opatrně sundáme ze špejlí a navlékneme je na provázek.
4.Krok 4.Určíme si, kde bude spodek věnečku, a začneme věneček dozdobovat. Na provázek mezi dvě vajíčka naneseme lepicí pistolí trochu tavného lepidla.
5.Krok 5.Do lepidla vtiskneme ozdobné peříčko. Pokud nechceme používat tavnou pistoli nebo lepidlo, můžeme peříčka přivazovat nití.
6.Krok 6.Oba konce hotového věnečku opatrně svážeme k sobě.
7.Krok 7.Pokud budeme chtít věneček zavěsit na dveře nebo na zeď, nezapomeneme také vytvořit malé poutko na pověšení.
8.Krok 8.Na uzlík, který vznikl svázáním obou konců věnečku, připevníme tavnou pistolí ozdobnou mašli.

Tip

Popsaná technika bude vyhovovat hlavně dětem, pro které není práce s temperovými barvami náročná. Chceme-li však vyrobit věneček, který nám bude například ladit s interiérem, můžeme využít mnoho dalších technik – například akrylové, olejové, krakelovací (vytvoří imitaci starého laku) nebo mramorovací barvy. Lze využít také klasické zdobení voskem nebo využít ubrouskovou techniku. Záleží jen na vaší fantazii, jaký věneček si vytvoříte.

Další fotky

Poznámka

Článek "Velikonoční věneček" vyšel 12. 3. 2008 v internetovém hobby magazínu ČeskýKutil.cz.