2018-08-25 - Tunika bez střihu

Datum tvorby: 25. 8. 2018

Tunika bez střihu - úvod.

V dnešní době je tak nějak „in“ během léta chodit po ulici spíš neoblečený, než oblečený. Jednou věcí je, kolik lidí s příchodem teplého počasí ztrácí soudnost, druhou potom skutečnost, že sehnat v obchodech nějaké pěkné letní kousky oblečení je v podstatě nemožné.

Protože polonahá po ulici chodit odmítám, chtěla jsem si pořídit delší tuniku s dlouhým rukávem. E-shopy jsou jich plné, ale použitelná není žádná – vzory, materiál, střih, ale i země původu... A tak jsem po několika týdnech zoufalého bloumání po e-shopech koupila látky a pustila se do šití.

První tunika vznikla jako takový „pokus“, tu druhou už jsem i nafotila pro případné zájemce, kteří by se o vlastní tuniku chtěli také pokusit. Co je na nich totiž tak trochu „zvláštní“ je skutečnost, že k nim nemám střih.

Postup

1.Tunika bez střihu - Krok 1.Pokud nemáme střih, stačí nám jiný kousek oblečení, který nám svým střihem vyhovuje – jakékoli tričko nebo jiná tunika. Přiložíme ho na látku.
V krajích si necháme místo ještě na nadměrky na švy. Já jsem chtěla tuto tuniku udělat trochu „vzdušnější“ a rozhodla jsem se dolní okraj tuniky a rukávů nelemovat, ale využít zpevněný okraj látky, proto na fotce není nadměrek.
2.Tunika bez střihu - Krok 2.Oblečení obkreslíme krejčovskou křídou na látku. Bereme ohled na materiál, ze kterého je „předloha“, i na látku, ze které chceme šít.
První tuniku jsem šila podle bavlněného poddajného trička, bylo tedy nutné obkreslovat s rezervou, protože látka, ze které jsem se chystala šít, na rozdíl od trička vůbec nepružila.
Druhou (tuto) tuniku už jsem šila podle první tuniky, takže jsem mohla obkreslovat přesně.
3.Tunika bez střihu - Krok 3.Látku přehneme na půl, abychom získali druhý stejný díl (získáme tím přední a zadní), a podle předkresleného obrysu obě látky sešpendlíme.
4.Tunika bez střihu - Krok 4.V dostatečné vzdálenosti (cca 1,5 cm) pak začneme látku vystřihovat.
5.Tunika bez střihu - Krok 5.Sešpendlené látky přehneme na půl a zkontrolujeme, zda sešpendlení lícuje, tedy zda je pravá i levá polovina stejná.
6.Tunika bez střihu - Krok 6.Vystřiženou látku necháme sešpendlenou.
7.Tunika bez střihu - Krok 7.Sešijeme boky a ramena tuniky.
Já jsem boky nesešívala až k dolnímu okraji, ale přibližně od boků jsem nechala cípy jako rozparky a jen je zaobroubila.
8.Tunika bez střihu - Krok 8.Vystřihneme límec, začistíme a připravíme případné stahování výstřihu.
9.Tunika bez střihu - Krok 9.Obdobným způsobem obkreslíme, sešpendlíme a vystřihneme rukávy.
10.Tunika bez střihu - Krok 10.Rukávy podélně sešijeme a všijeme do průramků.
11.Tunika bez střihu - Krok 11.Na závěr začistíme švy a vykukující nitě.

Mám v plánu pod tuniku nosit tílko nebo tričko, takže tunika je volnější, vzdušná. Šila a vyměřovala jsem dost přesně, ale pokud vám něco úplně nevyjde, nemusíte se tím trápit, na volném střihu a umělém hedvábí by asi nebyl rozdíl třeba 1 cm ve výsledku vůbec patrný.