2008-02-29 - Stojánek na vajíčko

Stojánek na vajíčko

Úvod

Název: Stojánek na vajíčko
Datum tvorby: 29. 2. 2008

Vajíčko je zárodkem života a již od pradávna slouží jako symbol plodnosti, úrodnosti a života. V souvislosti s lidovými tradicemi pak vznikl zvyk zdobení vajíček nejrůznějšími způsoby. Jak si však takové pěkně nazdobené vajíčko vystavit ve velikonočním zákoutí nebo ho naservírovat k velikonoční snídani? Postačí papírový kohoutek, jehož výrobou se zabaví i menší děti.

Příprava

Seznam materiálu: ozdobný tvrdý papír (například vlnitá lepenka), lepidlo, tempery, vajíčko
Nářadí a nástroje: tužka, nůžky, štětec
Odhadovaná doba: cca 20 minut

Postup

1.Krok 1.Na papír si předkreslíme tvar kohouta, kterého chceme vyrobit.
2.Krok 2.Nakresleného kohouta vystřihneme.
3.Krok 3.Vystřižený obrys kohoutka překreslíme na rubovou stranu ozdobného tvrdšího papíru.
4.Krok 4.Obrys kohouta nakresleného na ozdobném papíře opatrně vystřihneme. Vystřiženého kohouta položíme na zbylý arch papíru (lícovými stranami k sobě) a vystřihneme jeho zrcadlovou obdobu.
5.Krok 5.Na okraje kohouta, tedy na zobák a hruď a na ocas, naneseme trochu lepidla, a obě poloviny kohouta k sobě přilepíme rubovou stranou. Lepidlo necháme řádně zaschnout
6.Krok 6.Z pevného papíru vystřihneme proužek o něco delší, než je obvod vajíčka. Oba konce proužku slepíme tak, aby takto vzniklým kruhem nepropadlo vajíčko. Kroužek pak vlepíme mezi obě poloviny kohoutka.
7.Krok 7.Na závěr kohouta libovolně pomalujeme.

Tip

Vajíčko nám může podobným způsobem podržet také kuřátko, beránek nebo zajíček. Výroba je v těchto případech totožná s výrobou kohouta.

Další fotky

Poznámka

Článek "Strašidlo z dýně" vyšel 15. 12. 2007 v internetovém hobby magazínu ČeskýKutil.cz.