2007-11-09 - Svíčky ze včelího vosku

Svíčky ze včelího vosku

Úvod

Název: Svíčky ze včelího vosku
Datum tvorby: 9. 11. 2007

Vánoce jsou časem mnoha tradic a symbolů. Jedním z nich je plamen svíčky. Pokud si chceme vyrobit vlastní svíčku, můžeme využít plástve včelího vosku. Získáme tak netradiční svíčku i malý originální dárek.

Příprava

Seznam materiálu: pláty barevného včelího vosku na výrobu svící, knot (bývá součástí balení)
Nářadí a nástroje: nůžky, formičky na vykrajování cukroví, fén
Odhadovaná doba: cca 10 minut na jednu svíčku

Postup

1.Krok 1.Odměříme si délku knotu podle velikosti plátu vosku.
2.Krok 2.Knot v požadované délce ustřihneme.
3.Krok 3.Plát vosku nahřejeme fénem. Nesmí zůstat příliš tvrdý, aby se nelámal, a zároveň ho nesmíme nahřát příliš, aby se nezačal roztékat.
4.Krok 4.Knot umístíme na kraj plátu a okraj přes něj ohneme. Zbytek okolo knotu pevně zatočíme.
5.Krok 5.Zamotanou svíčku můžeme ponechat holou nebo jí dozdobit. Lze na ní například lýkem přivázat sušený plátek citronu nebo kousek skořice. Pokud bychom však takto ozdobenou svíčku zapalovali, je nutné dbát na to, aby ozdoba nechytila a je tedy vhodné jí včas sundat.
6.Krok 6.Na váleček lze také upevnit různé tvary, které můžeme z plátů vyřezat nožem nebo vystříhat. Na svíčku tyto tvary připevníme opět tím, že plát nahřejeme.
7.Krok 7.Chceme-li na svíčku umístit více stejných tvarů, je vhodné použít například vykrajovátka na vánoční cukroví.
8.Krok 8.Plát vosku můžeme také rozříznout úhlopříčně. Dostaneme tak trojúhelník, se kterým pracujeme podobně, jako se čtvercem. Na jedno z ramen trojúhelníku obvyklým způsobem upevníme knot a svíčku zamotáme. Přepona trojúhelníku nám vytvoří po obvodu spirálu, kterou můžeme libovolným způsobem olemovat.
9.Krok 9.Pokud jako základ použijeme původní váleček, můžeme trojúhelník namotat na něj. Získáme tak spirálu, ze které bude přesahovat původní svíčka. Nová svíčka tak bude dvoubarevná.
10.Krok 10.Dvoubarevnou svíčku vytvoříme také tak, že na sebe položíme dva trojúhelníky. Neklademe je však přímo přes sebe, ale necháme jeden přesahovat a můžeme ho položit i maličko křivě. Spirála se nám díky křivému překladu vytvoří dvoubarevná.

Tip

Pláty vosku se prodávají v různých velikostech a při troše fantazie můžeme díky tomu vytvořit zajímavé tvary. Různým tvarováním můžeme získat také svíčky se základnou čtverce či trojúhelníku.

Další fotky

Krok 11.

Poznámka

Článek "Svíčky ze včelího vosku" vyšel 15. 12. 2007 v internetovém hobby magazínu ČeskýKutil.cz.