2020-07-04 - Vazba svatební kytice

Datum tvorby: 4. 7. 2020

Vazba svatební kytice - úvod.

Vždycky mě zajímalo, jak se vlastně správně váže kytice. V květinářstvích to vypadá strašně jednoduše, ale často se mi stávalo, že když jsem květinu dostala, tak se ta vazba rozpadla a já ji za nic na světě nemohla znovu svázat tak, aby to nějak vypadalo. A tak jsem loňské „kovidové volno“ využila k tomu, abych nastudovala, jak se to vlastně dělá a poznatky aplikovala na svou potenciální svatební kytici.

Z logiky věci jsem si pořídila květiny umělé. Ačkoli plasty bytostně nesnáším, tady pro ně hrála jejich trvanlivost. Jednak jsem nevěděla, kolik pokusů na svázání budu potřebovat a zda se mi to vůbec podaří, což by živé květiny s největší pravděpodobností nepřežily. No a taky jsem samozřejmě vše vázala v termínu, kdy vůbec nebylo jisté, jak to s naší svatbou celé dopadne a jaké záložní plány (a záložní kytice) vlastně budeme potřebovat :-).

Potřebujeme

  • Materiál: Umělé květiny, vlasec, stuha
  • Nářadí a nástroje: Nůžky, štípací kleště, tavnou lepicí pistoli
  • Odhadovaná doba: 30 minut

Postup

1.Vazba svatební kytice - Krok 1.Připravíme si potřebné množství květů. Pokud mají dlouhý stonek, můžeme ho trochu zkrátit, jako začátečníkům se nám bude s květinami lépe pracovat.
2.Vazba svatební kytice - Krok 2.Vezmeme do ruky jednu květinu…
3.Vazba svatební kytice - Krok 3.… a našikmo přes ní položíme druhou.
4.Vazba svatební kytice - Krok 4.Vedle druhé pak kolem dokola přikládáme další a další květiny. Po přiložení každé další květiny si v ruce celý svazek trochu pootočíme. To je na tom celém nejtěžší.
5.Vazba svatební kytice - Krok 5.Okolo první centrální květiny tak vlastně ty ostatní přikládáme do spirály.
6.Vazba svatební kytice - Krok 6.Protože nemáme zkušenosti a nechceme riskovat, že se nám to celé zase rozpadne :-), tak první „vrstvu“ svážeme vlascem.
7.Vazba svatební kytice - Krok 7.Stejným způsobem pak pokračujeme dalšími vrstvami…
8.Vazba svatební kytice - Krok 8.… a to i v případě jiného druhu květů.
9.Vazba svatební kytice - Krok 9.Poslední vrstvou může (ale nemusí) být nějaká ozdoba. U živých květin slouží i jako „držák“, aby se květiny neohýbaly. Podle druhu květů můžete použít proutí, pedig, jutu, širokou stuhu, organzu, papír nebo jen zelené listy…
10.Vazba svatební kytice - Krok 10.Na závěr stonky natěsno omotáme stuhou. Ani tento krok není „povinný“, je vhodný právě u svatební kytice pro nevěstu, protože stonky jsou díky tomu začištěné a nehrozí od nich ušpinění nebo třeba škrábnutí. Pokud je kytice určena do vázy, tak tento krok vynecháme.

Tipy

  • Stejným způsobem vážeme i kytice z živých květů. Situace je ale složitější, protože stonky nemůžete tak napevno svazovat, abyste je nepoškodili, takže už to chce určitou dávku zručnosti.