2012-03-24 - Iris folding

Iris Folding

Úvod

Název: Iris Folding
Datum tvorby: 24. 3. 2012

Seznámíme se s technikou, která vypadá velice efektně a složitě – iris folding. Jde vlastně jen o skládání proužků papíru a ve skutečnosti je výroba skládaného obrázku touto technikou velice jednoduchá. Největší zvláštností této metody je, že se po celou dobu pracuje z rubové strany a až po dokončení a otočení obrázku vidíme výsledek. Hotový obrázek je možné použít třeba na svatební přání – jedno takové si vyrobíme...

Příprava

  • základ přání o rozměru cca 13,5×13,5 cm
  • čtvrtku ve tvaru čtverce o rozměru 11×11 cm
  • šablonu na iris folding
  • 3 vzájemně ladící papíry
  • pravítko
  • nůžky
  • tužku
  • lepidlo
  • ozdoby – stuhu

Postup

1.Krok 1.Ze tří papírů si nastříháme proužky – 5 proužků jedné barvy a po sedmi proužcích od obou zbylých barev. Jejich délka bude o něco větší, než je délka nejdelší čáry v použité šabloně (zde cca 9 – 9,5 cm) a jejich šířka cca 2,5 – 3 cm.
2.Krok 2.Všechny proužky přehneme po delší straně napůl. Je důležité, aby ohyb byl rovný a pěkný. Nevadí, pokud k sobě nebudou přesně přiléhat ostatní okraje, protože na výsledném obrázku nebudou vidět.
3.Krok 3.Zvolený tvar šablony, v našem případě srdce, si překreslíme na čtvercovou čtvrtku. Dobře to jde například proti světlu.
4.Krok 4.Překreslený tvar vystřihneme nebo vyřízneme. Pamatujeme přitom na to, že nebudeme potřebovat vystřižené srdíčko, ale naopak čtvrtku s otvorem ve tvaru srdce.
5.Krok 5.Čtvercovou čtvrtku s otvorem přiložíme na šablonu a provizorně připevníme například kancelářskými sponkami nebo jiným způsobem.
6.Krok 6.Od krajů začneme na čtvrtku lepit proužky papíru. Každý proužek lepíme přehnutou hranou (hřbetem) dovnitř obrazce. Barva, od níž máme pouze 5 proužků, patří do horní části srdce.
7.Krok 7.Střídavě lepíme další vrstvy proužků podle předkreslených čar na šabloně – vždy stejnou barvu k sobě. V případě potřeby můžeme některé proužky zkrátit.
8.Krok 8.Po nalepení všech proužků nám uprostřed zbude pouze malý trojúhelníček. Pokud bychom ale chtěli, můžeme ho zakrýt také.
9.Krok 9.Hotový obrázek sejmeme ze šablony, otočíme a... vidíme hotový obrázek. Na závěr pouze odstřihneme přečnívající proužky papíru.
10.Krok 10.Hotový obrázek ozdobíme podle vlastních představ – můžeme použít kamínky, kytičky, písmenka, svorky, stuhy… Na závěr obrázek nalepíme na připravený základ přání.

Další fotkyŠablony

Kliknutím na obrázek se nabídne příslušná šablona ke stažení ve formátu .pdf.


Poznámka

Článek "Iris Folding" vyšel 1. 6. 2012 ve 3. čísle (2012/03) elektronického časopisu Scrapování.