2007-12-09 - Valentýnský svícen

Valentýnský svícen

Úvod

Název: Valentýnský svícen
Datum tvorby: 9. 12. 2007

Svátek Svatého Valentýna je, stejně jako Halloween, považován za komerční americký svátek. Jako v případě Halloweenu se však jedná o omyl.

Legenda říká, že ve 3. století našeho letopočtu žil v Itálii jistý Valentýn, snad katolický kněz. Podle pověsti dokázal vrátit zrak slepé dívce, do které se pak zamiloval. Řím tehdy nechtěl uvěřit, že se jedná o zázrak a Valentýn byl 14. února 269 popraven. Po své smrti se stal patronem oddané lásky.

Podle křesťanské legendy nechtěli muži opouštět rodiny a vstupovat do bitev, proto císař Claudius II., vášnivý vojevůdce, zakázal v celém Římě svatby. Křesťanský kněz Valentýn dál tajně oddával zamilované páry, za což byl 14. února 269 popraven. Po smrti byl prohlášen za svatého. Podle pověsti jeho poslední slova zněla: „Od tvého Valentýna“. Odtud pak vznikla tradice, která se dochovala dodnes.

Ať jsou již legendy pravdivé, či nikoli, je svátek sv. Valentýna také historickou událostí, jako např. svátek sv. Václava, a také dnem, kdy můžeme svým blízkým hezkým způsobem sdělit, jak moc nám na nich záleží. Pro navození hezké atmosféry nám pomůže také pěkný svícínek, který si můžeme sami vyrobit.

Příprava

Seznam materiálu: keramická modelovací hmota na vzduchu tvrdnoucí, lze použít také polystyren, pěnovou tvarovací hmotu atd., tempery nebo jiné barvy, ozdobný papír, párátka nebo špejle, lepidlo
Nářadí a nástroje: omyvatelná podložka, nůžky, štětec
Odhadovaná doba: cca 1 + 1 hodina, mezitím nutno nechat zaschnout

Postup

1.Krok 1.Část keramické hmoty vyjmeme z obalu a podle návodu zpracujeme ve snadno tvarovatelnou hmotu. Z hmoty pak vytvarujeme základ svícnu ve tvaru srdce. Pokud chceme svícen používat na čajovou svíčku, můžeme jednu využít jako šablonu a prostor pro svíčku vytvarovat přesně podle kalíšku svíčky. Do vybraných míst vytvoříme špejlí menší díry. Špejli zapichujeme tak, aby byla od svíčky trochu odkloněná. Hotový svícen necháme dostatečně zatvrdnout – nejlépe do druhého dne.
2.Krok 2.Zaschlý svícen pomalujeme barvami podle své fantazie.
3.Krok 3.Na pevnější papír nalepíme ozdobný papír a na druhou stranu si předkreslíme malá srdíčka.
4.Krok 4.Předkreslená srdíčka vystřihneme.
5.Krok 5.Na zadní stranu vystřiženého srdíčka naneseme lepidlo a přiložíme špejli.
6.Krok 6.Na srdíčko s lepidlem a špejlí přitlačíme druhé stejné srdíčko a vše necháme řádně zaschnout. Než lepidlo zatvrdne, je vhodné ozdobu zpevnit např. kancelářkou sponkou.

Tip

Vždy máme na paměti, že často pracujeme s hořlavými materiály a nechceme-li mít místo radosti noční můru, je vhodné všechny hořlaviny umístit do dostatečné vzdálenosti, řádně izolovat a především nikdy takovou svíčku nenecháváme bez dozoru.

Další fotky

Poznámka

Článek "Valentýnský svícen" vyšel 6. 2. 2008 v internetovém hobby magazínu ČeskýKutil.cz.