2007-11-11 - Brož z keramické hmoty

Brož z keramické hmoty

Úvod

Název: Brož z keramické hmoty
Datum tvorby: 11. 11. 2007

Jelikož děti také rády dávají vánoční dárky, ale často nemají na jejich zakoupení dostatek peněz, mohou netradiční a pěkný dárek samy vyrobit. K jeho výrobě je potřeba jen trocha fantazie a především keramická nebo jiná hmota tvrdnoucí na vzduchu. Pak vznikne pěkný dárek, který udělá radost nejedné mamince či babičce.

Příprava

Seznam materiálu: keramická modelovací hmota na vzduchu tvrdnoucí, kuličky pepře, zavírací špendlík, tempery nebo jiné barvy
Nářadí a nástroje: omyvatelná podložka, vykrajovátka na vánoční cukroví, nůž nebo nůžky, štětec
Odhadovaná doba: cca 1 + 1 hodina, mezitím nutno nechat zaschnout

Postup

1.Krok 1.Část keramické hmoty vyjmeme z obalu a podle návodu zpracujeme ve snadno tvarovatelnou hmotu. Z hmoty pak formičkami na vánoční cukroví vykrajujeme různé tvary, v našem případě slona.
2.Krok 2.Do zadní strany slona hrotem nože nebo nůžek opatrně uděláme rovnou rýhu.
3.Krok 3.Do rýhy umístíme zavírací špendlík a rýhu zahladíme. Můžeme jí vyplnit i tenkým válečkem vyváleným z keramické hmoty.
4.Krok 4.Do přední strany slona můžeme menším vykrajovátkem opatrně vytvořit další zajímavý tvar, v našem případě srdíčko. Pokud vykrajujeme zvířátka, na místo očí vtlačíme do hmoty kuličku pepře nebo nového koření. Hotového slona necháme dostatečně zatvrdnout, nejlépe do druhého dne.
5.Krok 5.Ztvrdlého slona pomalujeme libovolnými barvami. Můžeme malovat jak v reálných barvách, tak zcela netradičně. Barvy volíme dostatečně syté a příliš je neředíme vodou, aby měly dobré krycí schopnosti.
6.Krok 6.Vytlačený tvar můžeme vybarvit jinou, nejlépe kontrastní, barvou. Barvy pak stačí nechat řádně zaschnout. Aby barvy nezamazaly oblečení, je vhodné hotovou brož přestříkat nebo přetřít bezbarvým lakem

Tip

Má-li obdarovávaná osoba ráda nějaké zvířátko, můžeme vyrobit brož ve tvaru tohoto zvířete. Stejně tak pokud má dotyčná osoba ráda nějakou konkrétní barvu, můžeme tuto barvu zvolit na pomalování brože. Starší děti se mohou také pokusit brož barevně sladit s oblíbeným oblečením dotyčné osoby.

Další fotky

Poznámka

Článek "Brož z keramické hmoty" vyšel 9. 4. 2008 v internetovém hobby magazínu ČeskýKutil.cz.