Třebechovický betlém

Budova Třebechovického muzea betlémů je situována v severním rohu Masarykova náměstí v Třebechovicích pod Orebem. Pořádají se zde tematické výstavy z oblasti betlémů nebo historie města.
Třebechovické betlém pochází z doby kolem roku 1880. Je dílem lidových umělců Josefa Probošta a řezbáře Josefa Kapuciána. Oba tvůrci na něm pracovali podstatnou část svého života, asi 40 let. Pohyb jednotlivých figurek upravil systémem ozubených kol, soukolí a vačkových hřídelí Josef Friml. Nesmíme ovšem pominout zachránce této památky, řídícího učitele Františka Skřivana.
Známý Třebechovický betlém patří k největším dochovaným betlémům. Jeho délka je 7 metrů, šířka 3,2 metru a výška 2,7 metru. S podvozkem váží betlém 3.000 kilogramů.
Je v něm 2.000 vyřezávaných předmětů. Celkem má 480 figurek, z nichž 120 pohybuje rukama, hlavou nebo celým tělem a dalších 180 se posunuje na dřevěných pohyblivých pásech. Dále má betlém 1.530 stromů, skal, domů, strojů i jiných předmětů a 152 ozubených kol.
V betlému jsou zobrazeny nejen biblické výjevy, ale velmi půvabně je ilustrován i všední život na české vesnici na konci 19. století.
Ve své konečné podobě byl betlém mnohokrát vystavován v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Betlém byl poprvé veřejně vystaven v roce 1906 na Řemeslnické výstavě zemské jednoty v Chrasti. Později byl vystaven v roce 1935 v Praze, 1936 v Brně, 1937 v Uherském Hradišti a v Bratislavě, 1938 v Košicích. V roce 1966 byl vybrán do československé expozice na Světové výstavě 1967 v kanadském Montrealu. Zde se dočkal největšího úspěchu a ocenění. Patřil k neobdivovanějším exponátům celé výstavy. Dále byl vystaven ještě v Londýně a později v dětském městečku Madurodamu v Holandsku. V roce 1972 byl umístěn v budově Třebechovického muzea betlémů.