Nový Zéland - Wai-O-Tapu

Wai-O-Tapu, jinak také Waiotapu, což je maorský výraz pro „posvátnou vodu“, je geotermální oblast nacházející se asi 30 kilometrů jižně od města Rotorua. Zaujímá rozlohu 18 kilometrů čtverečních, veřejnosti je však přístupná pouze část. Před příchodem Evropanů patřila oblast Maorům z kmene Ngati Whaoa.

Při erozi roku 1920 byla zničena velká bahenní sopka, na jejímž místě je dnes bahenní jezírko Mud Pool. Roku 1931 se oblast stala rezervací, zároveň zde však začal fungovat turistický ruch. V 80. letech koupila oblast rodina Sewellů a Leinhardtů, která zdejší provoz zajištovala po dobu 30 let.

V roce 2012 koupil oblast maorský podnik Te Arawa Group Holdings.

Pro samotné Wai-O-Tapu je typické velké množství barev, které jsou způsobeny především vysokým obsahem minerálů. Často je označováno za nejbarevnější a nejrůznorodější geotermální oblast na Novém Zélandu. V oblasti najdeme velké množství horkých pramenů, jezírek, kráterů, gejzírů či bahenních sopek a jezírek. K nejvyhledávanějším úkazům patří Artist’s Pallete (Umělcova paleta), Devil’s Bath (Ďáblova koupel), Champagne Pool (Šampaňské jezírko), bublající Mud Pools (Bahenní jezírka) nebo Primrose Terrace (Petrklíčová terasa).

Nejvyhledávanější atrakcí v oblasti je Lady Knox Geyser. Jde o gejzír, který se nachází mimo oblast Wai-O-tapu nedaleko návštěvnického centra. Tryská do výšky 10 až 20 metrů každý den v 10:15, přičemž tuto pravidelnost vyvolává průvodce vhozením mýdlových vloček do gejzíru.