Nový Zéland - Mount Aspiring National Park

Mount Aspiring National Park je národní park nacházející se na Novém Zélandu, na jihozápadním pobřeží Jižního ostrova. Zahrnuje jižní část Jižních Alp západně od jezera Wanaka, na jihu k němu přiléhá národní park Fiordland. Zaujímá rozlohu 3.555 kilometrů čtverečních. Je pojmenován po 3.033 metrů vysoké hoře Mount Aspiring, zvané též Tititea.

Roku 1857 pojmenoval John Turnbull Thomson, vrchní zeměměřič provincie Otago, nejvyšší horu parku – Mount Aspiring.

Dne 23. listopadu 1909 uskutečnil Bernard Head a průvodci Jack Clarke a Alec Graham prvovýstup na Mount Aspiring. Vystoupali na vrchol po hřebeni ze západu od ledovce Bonar. Zřízení národního parku bylo navrženo již roku 1935, ale park byl založen ažroku 1964 a stal se desátým novozélandským národním parkem. Až roku 1965 byla znovu využita trasa prvovýstupu na Mount Aspiring.

V dubnu 2005 bylo k parku připojeno území v údolí řeky Landsborough. Roku 2006 byly předloženy plány na výstavbu silničního propojení z Glenorchy, které leží na jižním konci parku, k fjordu Milford Sound. V prosinci 2007 byly plány zamítnuty. V roce 2009 se dokonce objevily plány, že území parku bude zmenšeno o 20% a využito k těžbě vzácných hornin. Návrh na těžbu byl zamítnut a, ačkoli v roce 2011 byla odborem ochrany schválena výstavba silničního propojení s Milford Sond, v červenci 2013 byly plány na stavbu silnice odmítnuty ministrem ochrany přírody.

Národní park je hornatý, jeho nejvyšší horou je Mount Aspiring, maorsky zvaná Tititea, což lze přeložit jako Lesknoucí se vrcholek. Pro její tvar při pohledu od řeky Matukituki je často přezdívána „Matterhorn jihu“. S výškou 3.033 metrů je nejvyšší horou Nového Zélandu mimo oblast národního parku Aoraki/Mount Cook. Leží u ní tři ledovce – Bonar, který teče do řeky Waipara, Therma a Volta, které tečou do řeky Waitoto. Dalšími významnými vrcholky parku jsou například 2.542 metrů vysoká Mout Pollux nebo 2.519 metrů vysoká Mount Brewster.

Severovýchodní částí parku prochází silnice Haast Highway, na níž leží průsmyk Haast Pass. Průsmyk leží pouze ve výšce 563 m n. m., ale jde o jednu z pouhých tří cest překlenujících Jižní Alpy. V okolí silnice se nachází velké množství přírodních zajímavostí, především řek, jezírek a vodopádů, ale i prales. Kromě krátkých vycházek nabízí národní park samozřejmě i možnost podniknout delší, několikahodinové vycházky, například Blue Valley Track, Cameron Valley Track, French Ridge Track, Kea Basin Track, Mount Brewster Track, Mount Shrimpton Track, hodně oblíbený Rob Roy Track, Rockburn Track, WestMatukituki Track a mnohé další.

Lze podniknout i vícedenní treky, z nich je nejoblíbenější 58 kilometrů dlouhý Gillespie Pass Circuit, 86 kilometrů dlouhý Rees-Dart Ciruit nebo 32 kilometrů dlouhý Routeburn Track.