Nový Zéland - Waihi
Waihi je město nacházející se na Novém Zélandu, na Severním ostrově v regionu Waikato. Má asi 5.000 obyvatel.
Roku 1878 bylo průzkumníky Johnem McCombiem a Robertem Leem objeveno zlato. Vzorky hornin, které našli, byly odeslány k prověření, ale nebyly vyhodnoceny jako zajímavé a průzkumníci byli odvoláni. V následujícím roce ale William Nicholl označil asi 5 akrů půdy, které po členovi své rodiny nazval Martha. Okolo dolu se pomalu začalo rozrůstat městečko. K Nichollovi se postupně připojilo i několik společností a důl Martha se stal jedním z nejvýznamnějších zlatých a stříbrných dolů na světě.
V roce 1904 byl postaven Cornish Pumphouse. V listopadu 1905 byla do Waihi zavedena železnice z Paeroy přes Karangahake. Waihi díky dolu prosperovalo a do roku 1908 bylo nejrychleji rostoucím městem v provincii Auckland. Na počátku 20. let 20. století bylo městečko centrem nepokojů odborů a násilností, které 13. listopadu 1912 vedly až ke smrti australského dělníka Freda Evanse. Železnice z Waihi se postupně rozvíjela a jako East Coast Main Trunk Railway, tedy Východopobřežní železnice, roku 1928 vedla až do Taneatuy. Roku 1952 byl důl Martna uzavřen kvůli pevným cenám zlata, nedostatku pracovních sil, zvyšování nákladů a protože 160 kilometrů vytvořených tunelů vedlo do křemene pod vrchem Martha Hill. Až do uzavření dolu roku 1952 z něj bylo vytěženo téměř 175 tun zlata a 1.200 tun stříbra. Později byla těžba obnovena. V 60. letech 20. století přestala postačovat kapacita železnice z Taurangy do Waihi a byla zahájena výstavba jižní okliky, která byla otevřena v roce 1978. Trasa přes Waihi se pak stala zbytečnou, ale za účelem záchrany 6 kilometrů železnice z Waihi do Waikina byla založena společnost Goldfields Railway, která později z pozůstatků trasy vytvořila turistickou atrakci. Během 70. let se v okolí usadilo také velké množství příznivců hippies, kteří hledali ekologicky šetrný životní styl. Jejich domácí produkce se stala významnou součástí ekonomiky Waihi. V letech 1975 – 1982 probíhal každoročně festival, jehož se účastnilo až 75 tisíc návštěvníků. Ačkoli těžba na poloostrově Coromandel byla ukončena do 80. let 20. století, v dolu Marta pokračovala i přes to, že roku 1987 se proti ní zvedla vlna protestů. Na konci 80. let zahájil činnost nový hlubinný důl Favona. Na konci 90. let se v důsledku podzemních důlních děl na některých místech objevovaly na povrchu praskliny a kvůli propadům půdy musely být uzavřeny i některé silnice.
V roce 2000 byly předloženy plány na zastavení těžby, ale důl zůstal otevřený a společnost Newmont Minig Corporation důl zajistila za účelem prodloužení jeho životnosti. V prosinci 2001 se v sousedství dolu zřítil dům, dalších 14 jich bylo poškozeno, přičemž do některých z nich se jejich obyvatelé nemohli vrátit ani pro své osobní věci, dalších 31 domů pak bylo kvůli možnému riziku odkoupeno.
Nejzajímavějším místem k návštěvě ve Waihi je právě důl Martha. Ve městě se nachází informační i vzdělávací centra poskytující informace o těžbě a okolo dolu vede 4 kilometry dlouhá naučná stezka Pit Rim Walkway nabízející výhledy do jeho nitra. Nejhlubší část dolu dosahuje 600 metrů od povrchu. Z dolu vede 175 kilometrů tunelů v 15 horizontálních úrovních.
Historickým pozůstatkem těžby je Cornish Pumphouse, tedy dům na čerpání vody. Byl postaven roku 1904 podle vzoru staveb v anglických cínových dolech. Byl v provozu až do roku 1913, kdy se jako hlavní zdroj energie začala využívat elektřina. Té však horníci nedůvěřovali, takže čerpadlo bylo v provozu až do roku 1929. Dům byl na své současné místo přesunut na konci 20. století.
Z Waihi se lze vyhlídkovým vlakem dostat do Waikina, kde původní železnice končí. Po její trase je pak možné pokračovat na kole nebo pěšky po stezce Hauraki Rail Trail, která vede soutěskou Karangahake Gorge podél říčky Ohinemuri. Na jejím konci v Karangahake se do říčky vlévá přítok Waitawheta, podle nějž je možné si z hlavní stezky udělat zacházku až k mostu, který spojuje oba břehy říčky Waitawheta. Přímo v Karangahake se nachází největší atrakce celého výletu – starý železniční tunel.