Nový Zéland - Westland National Park

Westland National Park nebo také Westland Tai Poutini National Park je národní park nacházející se na Novém Zélandu, na západním pobřeží Jižního ostrova. Zaujímá rozlohu 1.175 kilometrů čtverečních.

Národní park byl založen roku 1960 při příležitosti stého výročí osídlení oblasti evropskými přistěhovalci.

V roce 2010 se park rozrostl o 4.400 hektarů.

Na území národního parku leží Jižní Alpy a v těsném sousedství nejvyšší novozélandská hory Mout Cook zvaná též Aoraki.

Největší atrakcí parku jsou zdejší ledovce Fox Glacier a Franz Josef Glacier. Na oba dva je možné vstoupit za doprovodu průvodců. K jejich konci, takzvanému čelu, se lze dostat po vyznačených trasách.

V okolí ledovců najdeme hustý deštný prales, křišťálová jezera, ale i pozůstatky hornické činnosti. Na zajímavá místa vedou různě dlouhé treky. Nejdelší trek v oblasti severněji položeného Franz Josef Glacier je Alex Knob Track, jehož absolvování zabere asi 8 hodin, ale zavede nás do relativně odlehlých horských částí s výhledy na ledovec. Ostatní treky v oblasti jsou znatelně kratší, trvající maximálně 2 hodiny. Jmenujme například treky skrz prales k jezeru Wombat nebo k mostu Callery Gorge Bridge, Okarito Trig Walk, který nabízí výhledy na hory, ledovce, jezera i oceán nebo Douglas Walk s vyhlídkou na ledovec a návštěvou jezera Peters Pool.

Jižněji ležící Fox Glacier toho nabízí nepatrně méně. Nejdelší osmihodinový Mout Fox Track nabízí výhledy na ledovec, z kratších treků nabízejících výhled na ledovec jmenujme například Chalet Lookout Walk nebo River Walk Lookout Track. Krátký Moraine Walk zavede návštěvníky skrz les k pozůstatkům staré ledovcové morény. Hodně oblíbený je trochu odlehlý Lake Matheson Walk k jezeru, v němž se za hezkého počasí odráží okolní hory včetně nejvyšší hory Mt. Cook.