Nový Zéland - Rotorua
Rotorua, celým názvem Te Rotorua-nui-a-Kahumatamomoe, což maorsky znamená „Druhé jezero“, je město nacházející se na Novém Zélandu, na Severním ostrově v regionu Bay of Plenty. Rozprostírá se na ploše asi 89 kilometrů čtverečních na břehu jezera Rotorua a má přes 55.000 obyvatel.
Oblast dnešního města byla osídlena již ve 14. století Maory z kmene Te Arawa. Název Te Rotorua-nui-a-Kahumatamomoe odkazuje na Kahumatamomoeho, což byl strýc maorského náčelníka Ihengy, který oblast objevil a daroval svému strýci.
V dalších staletích probíhaly mezi jednotlivými maorskými kmeny časté boje o zdejší území. Největší byla takzvaná válka mušket roku 1823, kdy zdejší kmeny napadl evropskými zbraněmi vyzbrojený kmen Nga-Puhi vedený Hongi Hikou. Místní kmeny však nátlaku odolaly a kmen Nga-Puhi se stáhl. Prvním Evropanem, který do oblasti přišel, byl zřejmě roku 1828 Phillip Tapsell. V roce 1831 do oblasti dorazili misionáři Thomas Chapman a Henry Williams a Chapman s manželkou roku 1835 založili misii v Te Koutu. Po roce jí však opustili, ale v roce 1838 se vrátili a založili novou misii na ostrově Mokoia, který leží uprostřed jezera Rotorua. Roku 1873 byl postaven dům Tamatekapua, který sloužil jako shromaždiště členů kmene Arawa.V roce 1878 zde Evropané objevili termální prameny a roku 1883 oficiálně založili Rotoruu jako lázeňskou destinaci. V roce 1894 byla Rotorua expresní železnicí propojena s Aucklandem, což jí přineslo rychlý rozvoj.
V roce 1908 byla postavena lázeňská budova Bath House a roku 1910 kostel St. Faith’s Anglican Church. V roce 1923 byl zvolen první starosta města. Roku 1962 získala Rotorua statut města, ale roku 1989 jí byl tento statut odebrán. Roku 1998 se původní Whakarewarewa Thermal Reserve kvůli sporům o vlastnictví termálních pramenů rozdělila na dvě části dnes známé jako Whakarewarewa Thermal Village a Te Puia.
Roku 2007 byla Rotorua pořadatelem mistrovství světa ve vodním lyžování.
V Rotoruře najdeme několik staveb z přelomu 19. a 20. století, které připomínají založení města. Je mezi nimi dům Tamatekapua z roku 1873, lázeňská budova Bath House z roku 1908 nebo St. Faith’s Anglican Church, tedy anglikánský kostel sv. Víry z roku 1910, který byl postaven v tudorovském stylu. V jedné z jeho bočních kaplí visí v okně obraz Ježíše Krista oblečeného v maorském kabátě z ptačího peří a budí iluzi, že Ježíš kráčí po hladině jezera. V interiéru kostela se nachází dřevořezby s maorskými motivy. U kostela najdeme hroby významných osobností Rotoruy. Další zajímavou stavbou je bývalá lázeňská budova v zahradách Government Gardens, která je z roku 1908. Dnes v ní sídlí místní museum historie a umění.
Rotorua je vyhledávaná pro svou geotermální aktivitu a je dokonce označována za nejrozsáhlejší termální oblast na světě. Na území města najdeme mnoho termálních pramenů, gejzírů, jezírek, bahenních sopek. Největší termální oblastí je Te Whakarewarewa, původním názvem Te Whakarewarewawatanga O Te Ope Tauaa Whaio, což znamená „Povstání armády Wahio“. Oblast je dnes tvořena dvěma částmi.
V části Whakarewarewa Thermal Village – The Living Maori Village, je kromě geotermální aktivity k vidění především maorská vesnice s ukázkou maorských tradic, umění i tanců „haka“ či „poi“.
Druhá část je Te Puia, jinak zvané také New Zealand Maori Arts and Crafts Institute, která je tvořena převážně geotermálními úkazy. Na vstupní bráně se nachází dřevořezba legendárních milenců Hinemoa a Tutanekei. Na jejím území se nachází gejzír Pohutu, který je největším zdejším gejzírem. Stříká až do výšky přes 30 metrů asi 10 – 25 krát denně. O něco menší je gejzír Prince of Whales Feathers.
V západní části města se nachází park Kuirau, kde jsou některé projevy geotermální aktivity zcela volně přístupné.
Rotorua funguje jako lázně, které využívají zdejší kyselou vodu o teplotě 33 – 43 °C vyvěrající z velkých hloubek. Termální prameny mají blahodárné účinky na kloubní systém a pomáhají s léčbou artritidy či revmatismu.
Nedaleko města se nacházely růžovobílé terasy, které však zasypal výbuch sopky Tarawera roku 1886. Pozůstatky a následky výbuchu jsou k vidění v Te Wairoa, která je dnes nazývaná Burried Village. K návštěvě také vybízejí nedaleké termální oblasti Hell's Gate (Pekelná brána), Waimangu nebo Wai-O-Tapu.