Nový Zéland - Dunedin

Dunedin, maorsky nazývaný Ōtepoti, je město nacházející se na Novém Zélandu, na jihovýchodním pobřeží Jižního ostrova v regionu Otago. Zaujímá rozlohu 255 kilometrů čtverečních a má asi 115.000 obyvatel.

Oblast dnešního města byla osídlena již ve druhé polovině 13. století. U dnešní pláže Kaikai se nacházelo maorské osídlení.

Ve 14. století se na území dnešního města nacházelo několik velkých a trvale obydlených loveckých sídlišť.

Okolo roku 1650 byla postavena opevněná hradiště zvaná pā.

Roku 1770 kotvil u zdejších břehů James Cook, který byl zřejmě prvním Evropanem, jež tuto oblast navštívil. Na místě dnešního městského centra bylo zřejmě kolem roku 1785 zřízeno sídliště.

Rok 1810 vypukly nepokoje mezi Maory a lovci tuleňů, což vyústilo v incident v přístavu. I přes tyto problémy se ale roku 1815 na území dnešního města usadil první Evropan, britský vězeň, obchodník William Tucker.Před rokem 1826 bylo maorské sídliště na místě současného centra města opuštěno. Evropané zanesli na Zéland různé epidemie, které způsobily vymření velké části maorské populace, takže od roku 1831 byla oblast Evropany trvale osídlena. V roce 1840 zde Johnny Jones založil farmu a misijní stanici. Roku 1844 připlula k pobřeží loď Deborah, jejíž posádka hledala místo k založení svobodné církevní osady. Ta zde byla založena roku 1848 a podle jména Dùn Èideann, skotsko-galijského výrazu pro město Edinburgh, byla pojmenována Dunedin. V roce 1852 se Dunedin stal hlavním městem provincie Otago. V roce 1858 byl založen hřbitov Dunedin Southern Cemetery. Nedaleko města bylo roku 1861 v lokalitě Gabriel’s Gully nalezeno zlato, což vedlo k rychlému nárůstu populace. Roku 1862 byl postaven First Church, tedy První kostel, a v letech 1862 – 1863 byla postavena St. Paul's Cathedral, tedy katedrála sv. Pavla. Roku 1863 byla založena chlapecká střední škola a v roce 1865 byl Dunedin městem s nejrychlejším nárůstem počtu obyvatel na celém Novém Zélandu. Roku 1869 byla v Dunedinu založena nejstarší zélandská univerzita a o dva roky později dívčí střední škola. V roce 1872 byl založen druhý hřbitov – Dunedin Northern Cemetery. V letech 1878 – 1880 proběhla výstavba budovy radnice v neorenesančním stylu. Roku 1878 byla uvedena do provozu železnice do Christchurch a v roce 1879 do Invercargill. V roce 1881 byla uvedena do provozu lanová tramvaj. V 80. letech 19. století zlatá horečka odezněla a rozvoj města se zpomalil, i tak byl ale Dunedin na konci 19. století největším městem Nového Zélandu.

V roce 1906 byla otevřena budova železničního nádraží. V letech 1928 – 1930 byla v neobarokním stylu přestavěna radnice. Dunedin se znovu začal rozvíjet po skončení druhé světové války. Nerostl sice počet obyvatel, ale vzniklo zde mnoho velkých společností a rozvíjela se i zdejší univerzita.

Centrum města tvoří takzvaný Octagon, tedy Šestiúhelník, který je vytvořený ulicí ve tvaru šestiúhelníku. Prostor uvnitř něj zaujímá náměstí Moray Place, které je ve skutečnosti zastavěné a přímo na něm najdeme neobarokní budovu radnice se 47 metrů vysokou věží a St. Paul's Cathedral, tedy katedrálu sv. Pavla postavenou v letech 1862 – 1863 v neogotickém stylu. Nedaleko se nachází také First Church, tedy První kostel, který zde byl postaven již roku 1862. Jeho dominantou je štíhlá 54 metrů vysoká věž. V okolí Octagon najdeme i divadla a několik muzeí a galerií.

Nejznámější stavbou Dunedinu je nepochybně nádražní budova Dunedin Railway Station.Na náměstíAnzac Square byla postavena roku 1906 a její dominantou je vysoká hodinová věž.

Ve městě najdeme také nejstarší novozélandskou univerzitu, která sídlí v historicky zajímavých budovách včetně komplexu budov hodinové věže. Vyhledávaná je také dunedinská botanická zahrada nebo čínská zahrada.

Kromě již zmíněných církevních staveb najdeme v Dunedinu také novogotický All Saints Church, tedy kostel Všech svatých, který pochází z roku 1865, St. Joseph's Cathedral z roku 1878 a několik dalších.

Na blízkém poloostrově Otago se nachází zámek Larnach Castle postavený v letech 1871 – 1887 a je udávaný jako jediný zámek na Novém Zélandu. Jižně od města se na pobřeží nacházejí pozůstatky zámku Cargill's Castle, který byl roku 1892 zničen požárem a ačkoli byl poté obnoven a sloužil i jako restaurace, postupně chátral, až byl opuštěn a zůstal v ruinách. Nedaleko Cargill’s Castle, asi 7 kilometrů jižně od města, se nachází pláž Tunnel Beach přístupná výhradně pomocí tunelu vysekaného ve skále. Severovýchodně od Cargill’s Castle najdeme dlouhou písečnou pláž St. Clair Beach.