Nový Zéland - Waipoua Forest

Waipoua Forest, někdy také Waipoua Kauri Forest, je lesní rezervace nacházející se na Novém Zélandu v regionu Northland, na nejsevernějším výběžku Severního ostrova, severně od města Dargaville.

V minulosti patřil les Maorům, kteří ho v roce 1876 prodali Evropanům. Zaujímal tehdy rozlohu přibližně 80 kilometrů čtverečních. Hrozilo jeho zničení vlivem těžby dřeva, takže roku 1885 byl na les uplatněn zákon o státních lesích a celá jeho plocha se stala lesní rezervací.

Na počátku 20. století byl Waipoua Forest a nedaleký Warawara Forest poslední původní lesy se stromy kauri. Roku 1913 bylo rozhodnuto o zpřístupnění malé části lesa pro návštěvníky. V roce 1920 byl při plánování silnice objeven strom Tane Mahuta. Roku 1926 byla skrz les postavena silnice. Ve 40. letech 20. století vyšlo najevo, že lesníci v lese káceli stromy, což vyústilo v petici za ochranu celkem 160 km2 lesa, kterou podepsalo 50.000 lidí. Další petice následovala a 2. července 1952 bylo více než 80 km2 lesa prohlášeno za chráněné území.

Pro Waipoua Forest jsou typické damaroně jižní, latinsky Agathis australis. Na Novém Zélandu jsou známé především pod názvem kauri. Jde o jehličnaté stromy typické pro Severní ostrov Nového Zélandu. Mohou mít až 50 metrů vysoký kmen bez větví, které rostou až v jeho horní části. Dřevo těchto stromů bylo hojně využíváno pro stavbu domů, lodí i dřevořezby. Jeho pryskyřice se využívala k rozdělání ohně. Po příchodu Evropanů bylo dřevo těchto stromů využíváno na stavbu chodníků, mostů, hrází, mol či nábytku, což vedlo k výraznému poklesu počtu stromů.

Na území Waipoua Forest najdeme největší žijící novozélandský kauri strom Tane Mahuta, anglicky Lord of the Forest, tedy Pán lesa. Podle maorské mytologie je Tane synem nebeského otce Ranginui a pozemní matky Papatuanuku. Strom byl objeven při plánování silnice roku 1920. Jeho stáří je odhadováno na více než 2.000 let. Celková výška stromu je 51,2 metru, výška kmene k místu, kde z něj vyrůstají první větve, pak 17,68 metru. Kmen má obvod 13,77 metrů, průměr 4,4 metru a objem 244,5 m3 dřeva.

Nedaleko Tane Mahuty se nachází i druhý největší novozélandský kauri – Te Matua Ngahere, anglicky Father of the Forest, tedy Otec lesa. Byl objeven při stavbě silnice roku 1928. Je starší, než Tane Mahuta, jeho stáří je odhadována na 2.500 – 3.000 let, přesto je mnohem nižší. Jeho výška je 29,9 metru, výška kmene 10,21 metru, obvod kmene 16,41 metru a objem dřeva 208,1 m3. Právě objem kmene 16,41 metru z něj dělá nejsilnější kauri strom na světě.

Dalším zajímavým místem je uskupení nazývané Four Sisters, tedy Čtyři sestry. Jde o skupinu čtyř štíhlých kauri stromů rostoucích těsně u sebe.

V lese žije v hojném počtu hnědý pták kiwi.