Nový Zéland - Fiordland National Park

Fiordland National Park je národní park nacházející se na Novém Zélandu, na jihozápadním pobřeží Jižního ostrova. S rozlohou 12.500 kilometrů čtverečních je největším národním parkem Nového Zélandu. Fiordland je součástí oblasti Te Wāhipounamu, což maorsky znamená „místo zeleného kamene“, která zaujímá rozlohu 26.000 kilometrů čtverečních a nachází se na seznamu památek UNESCO. Tato oblast zahrnuje i národní parky Aoraki/Mt Cook, Mt Aspiring a Westland.

Oblast Fiordlandu vytvarovaly v dávných dobách ledovce a řeky, které zde vytvořily hluboké fjordy a soundy. Zatímco fjord je vytvarován ledovcem, sound řekou. Tvarování oblasti proběhlo přes asi 100.000 lety a během poslední doby ledové před 10.000 lety.

Území bylo v minulosti osídleno Maory. Ti se domnívali, že fjordy vymodeloval obří kameník Tute Rakiwhanoa.

Prvními Evropany, kteří oblast navštívili, byl roku 1773 kapitán Cook a posádka jeho lodi. Cookovy mapy později posloužily prvním evropským osadníkům.

V polovině 19. století se objevili první průzkumníci, kteří se pustili do probádání celé oblasti.

V roce 1990 byla celá oblast Te Wāhipounamu prohlášena za dědictví UNESCO.

V podstatě jedinou přístupovou silnicí do Fiordlandu je silnice SH 94 zvaná Milford Road, která vede z Te Anau k Milford Sound. K Doubtful Soundu je možné se dostat na nejzápadnější konec jezera Manapouri a dál malou silničkou k soundu.

Podobu parku mají na svědomí ledovce, které mezi horami vytvarovaly hluboká údolí a soundy. Území parku je hornaté, v severní části se nacházejí dokonce hory s výškou přes 2.000 metrů. Fiordland je vyhledávaný především kvůli svým fjordům, kterých je zde 14. Nejlépe přístupným a nejvyhledávanějším z nich je Milford Sound, nad nímž se do výšky 1.692 metrů tyčí hora Mitre Peak. Méně turisticky zaměřené jsou fjordy Doubtful Sound, který je s hloubkou 421 metrů nejhlubším zdejším fjordem, nebo Dusky Sound, oba jsou obtížně dostupné. Pobřeží fjordů je strmé, skalnaté, s vodopády.

Působením ledovců vzniklo také mnoho ostrovů, mezi nimi i velký Resolution Island a Secretary Island, a obrovské množství jezer. Z nich je neznámější a největší Lake Te Anau. Kromě dalších velkých jezer, mezi které patří například Lake Hauro, Lake Manapouri, Lake Monowai nebo Lake Poteriteri, jsou na území parku desítky a stovky jezer menších a malých. Jihozápadně od Milford Sound se nachází 580 metrů vysoké Sutherland Falls, které byly dlouho považovány za nejvyšší vodopády Nového Zélandu. Sestávají ze tří částí – 229 metrů vysoké horní, 248 metrů vysoké střední a 103 metrů vysoké dolní části. Nejvyšší vodopády ovšem najdeme u Doubtful Sound – Browne Falls jsou s výškou 836 metrů desátými nejvyššími vodopády světa. Jejich zdrojem je jezero Browne. Vodopády i jezero jsou pojmenované po vzdušném fotografovi Victoru Carlylu Brownovi, který jezero objevil roku 1940 při jednom ze svých letů.

Na území parku žijí delfíni, lachtani a velké množství ptáků. Mezi nimi i kakapo, což je jediný nelétavý papoušek světa.

Park je oblíbeným cílem horolezců a turistů. Vede skrz něj několik významných treků, z nichž nejznámější jsou Kepler Track, Milford Track nebo Routeburn Track. Všechny tři patří mezi takzvané New Zealand Great Walk, což je 9 nejpopulárnějších novozélandských treků. Okružní Kepler Track je ze tří zdejších s délkou 60 kilometrů nejdelší a jeho absolvování zabere zpravidla 4 dny. Milford Track je jen o málo kratší, měří 53,5 kilometrů. Vede z Te Anau k Milford Sound. Nejkratším trekem je 32 kilometrů dlouhý Routeburn Track. na území parku se nachází asi 500 kilometrů treků, mezi nimi pochopitelně i mnoho kratších, na které postačí jeden den nebo jen několik minut. Většina z nich začíná podél silnice Milford Road.