Nový Zéland - Queenstown

Queenstown, maorsky nazývaný Tāhuna, což znamená „mělká zátoka“, je město nacházející se na Novém Zélandu, na Jižním ostrově v regionu Otago. Leží na břehu jezera Wakatipu v zálivu Queenstown Bay. Město má asi 12.500 obyvatel.

Oblast dnešního města byla osídlená Maory. V místě dnešních queenstownských zahrad se nacházelo sídliště Te Kirikiri Pa obývané kmenem Kāti Mamoe.

Prvním evropským návštěvníkem byl Nathanael Chalmers, kterého sem zavedl v září 1853 Reko, náčelník Tuturauů. Jako první Evropané se zde usadili průzkumníci William Gilbert Rees a Nicholas von Tunzelmann. Rees hledal vhodné pastviny a v roce 1860 zde založil farmu, ale o dva roky později bylo na řece Arrow River objeveno zlato, což Reese donutilo farmu přeměnit na hotel, který pojmenoval Queen’s Arms, tedy Královniny ruce. Osada se pomalu rozvíjela, vznikaly nové stavby a ulice, které byly často pojmenovávány podle důlních činností. Po vzoru irského městečka Cove, které bylo roku 1850 na počest královny Viktorie pojmenováno Queenstown, byla i zdejší osada při slavnosti konané 9. a 10. ledna 1863 pojmenována Queenstown.

V centru města se nachází několik staveb z období osídlení Evropany. Patří mezi ně anglikánský kostel St Peter’s Anglican Church, stará kamenná knihovna, budova soudu a budova policie. Trochu stranou leží zednářský dům Lake Lodge of Ophir No. 85 z roku 1864. Nejstarší stavbou města je William’s Cottage z roku 1864, která stojí na břehu jezera Wakatipu v zátoce Queenstown Bay. U břehu jezera kotví parník TSS Earnslaw z roku 1912, který je dodnes v provozu. Jde o jediný parník na uhlí na jižní polokouli. Jednou z turistických atrakcí je také restaurace Fergburger, která je vyhlášená svými hamburgery.

Na úpatí hory Ben Lomond, která se tyčí nad městem, se nachází přírodní park Kiwi & Birdlife Park, v němž jsou k vidění různí novozélandští ptáci včetně ptáka kiwi. U parku je také dolní stanice lanovky Skyline Gondola, která vede na vrchol Bob’s Peak na 1.748 metrů vysokou horu Ben Lomond. Z města se sem lze dostat i pěšky. Z vrcholu je výhled na město, jezero i okolní hory.

Queenstown a jeho blízké okolí je domovem adrenalinových a extrémních sportů, údajně je možné zde podniknout až 220 různých aktivit. Je mezi nimi turistika, cyklistika, vodáctví, rybaření nebo lyžování, ale i raftování, paragliding, bungee jumping a mnohé další. V blízkosti města se nachází kaňon Skippers Canyon, který nabízí řadu adrenalinových aktivit. V zimních měsících jsou vyhledávané lyžařské areály Cardrona Alpine Resort, Coronet Peak, The Remarkables a Treble Cone.