Francouzská Polynésie - Taputapuatea
Taputapuatea je komplex kamenných posvátných staveb zvaných marae. Nachází se na jihovýchodním pobřeží ostrova Raiatea, který je součástí Závětrných ostrovů (Îles Sous-le-Vent) a ty jsou součástí Společenských ostrovů, které tvoří jedno ze souostroví Francouzské Polynésie. Marae leží na mysu Cape Matahira-i-te-ra’i, jehož posvátná část je nazývaná Te Po. Je to místo, kde sídlí bohové. Ostrov Raiatea leží symbolicky téměř uprostřed takzvaného „polynéského trojúhelníku, který tvoří Havaj, Nový Zéland a Velikonoční ostrov.
Marae je ohraničený prostor většinou obdélníkového půdorysu, který je vydlážděný kameny z korálů nebo čediče. Marae sloužilo především náboženským a obřadním účelům, ale také k setkávání obyvatel. Součástí rituálů byly i lidské oběti.
Celý komplex sestává z několika samostatných marae a dalších kamenných staveb. Byl pojmenován po největším marae zvaném Taputapuatea. Celá oblast zaujímá plochu 2,14 hektaru.
Marae bylo založeno okolo roku 1000 a velmi rychle se rozvíjelo. Bylo shromaždištěm kněží i navigátorů, kteří zde sdíleli své poznatky, a tedy současně bylo i jakousi školou. Původní marae bylo zasvěceno nejvyššímu polynéskému bohovi Ta’aroa. Později ale začal být uctíván bůh života a smrti 'Oro. Legenda říká, že marae postavil jeho potomek Hiro, který ho pojmenoval Taputapuatea.
Marae Taputapuatea bylo významným obřadním, pohřebním a politickým centrem východní části Polynésie. Na mnohých dalších ostrovech byla založena v rámci aliance dceřiná marae, přičemž základní kámen byl vždy dovezen z Taputapuatea, aby bylo zachováno duchovní spojení. Na jednom ze shromáždění však vznikly nepokoje a boje, při nichž zahynuli dva přední kněží zastupující alianci a ta se pak rozpadla.
Okolo roku 1763 zaútočili na ostrov Raiatea válečníci z Bora Bora, Ostrov poté vyplenili a zničili i chrámy Taputapuatea. Jen o několik let později, 20. července 1769, se vydala na svou plavbu loď, na jejíž palubě byl James Cook a jeho snahou bylo se ve jménu britského krále Jiřího III. Zmocnit ostrovů Raiatea, Taha’a, Huahine a Bora Bora.
V roce 1929 marae Taputapuatea navštívil Sir Peter Henry Buck zvaný Te Rangi Hīroa. Byl novozélandským lékařem, vojevůdcem, politikem a antropologem. Marae našel v zuboženém stavu. K obnově lokality došlo ale až roku 1994.
O obnovu a zachování marae se zasloužili především členové sdružení Na Papa E Va’u Raiatea. Jejich přičiněním bylo marae Taputapuatea 9. července 2017 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Je jedinou památkou UNESCO v celé Francouzské Polynésii.