Nový Zéland - Arthur's Pass National Park

Arthur’s Pass National Park je národní park nacházející se na Novém Zélandu, v západní části Jižního ostrova. Zaujímá rozlohu 1.143 kilometrů čtverečních.

Na počátku 60. let 19. století byl Arthur Dudleye Dobson pověřen zjištěním dostupnosti údolí na západním pobřeží. Maorský náčelník Tarapuhi poradil Dobsonovi, že občas při loveckých výpravách využívají průsmyk. Dobson poté zpracoval mapu, v níž jako hlavní místo označil Camping Flat, budoucí Arthur’s Pass Village. Jeho otec Edward Dobson pak výhodnost průsmyku pro přechod hor potvrdil. Roku 1864 bylo na západním pobřeží objeveno zlato, takže byla zahájena rychlá výstavba silnice z Christchurch. Silnice byla dokončena již roku 1866.

Za účelem výstavby železnice byla na místě Camping Flat založena roku 1906 osada Bealey Flats pojmenovaná po hlavním dozorci Samuelovi Bealeym. Dne 14. ledna 1908 započala výstavba 8,5 kilometru dlouhého tunelu Otira Tunnel. Na pomoc se stavbou byla vybudována elektrárna pod vodopády Devil’s Punchbowl Falls. Stavba samotné železnice byla rychlá a první vlak do osady dorazil již roku 1914. Výstavba tunelu Otira však ještě nebyla dokončena a byla velmi zdlouhavá. Tunel byl dokončen až roku 1923. Celá dokončená trasa z Christchurch do Greymouth pak měřila 223 kilometrů. Roku 1926 zde byla zřízena první ubytovna a roku 1929 byl založen národní park. Stal se třetím novozélandským národním parkem a teprve prvním na Jižním ostrově. Používaný název s apostrofem byl úředně změněn na Arthurs Pass, ale od 16. září 1975 je využívána původní verze Arthur’s Pass. Roku 1999 byl postaven most Otira Viaduct překlenující starou serpentinovou silnici a hluboké údolí.

Dominantou parku je 2.400 metrů vysoká hora Mt Murchison. V parku pramení řeka Waimakariki a mnohé její přítoky, z nichž nejznámější je říčka Bealey, která protéká skrz vesnici Arthur’s Pass Village.

Park je dobře dostupný díky silnici State Highway 73, která parkem prochází. Ve výšce 920 metrů na ní leží průsmyk Arthur’s Pass, který dal jméno celému parku, a ve výšce 740 metrů také vesnice Arthur’s Pass Village. Ta je nejvýše trvale obydleným místem na Novém Zélandu. Pro své výhledy je velmi oblíbený výlet železnicí TranzAlpine skrz průsmyk Arthur’s Pass a vesnici Arthur’s Pass Village.

Přímo ve vesnici Arthur’s Pass Village se nachází naučná stezka Arthur's Pass Historic Walk seznamující návštěvníky s historií vesnice nebo stezka Devil’s Punchbowl Walking Track, která návštěvníky zavede k řece Bealey a k 131 metrů vysokému vodopádu. Přímo ve vesnici začíná jeden z nejobtížnějších a nejnáročnějších treků – Avalanche Peak Track.

Další kratší i delší treky začínají především u silnice západně od vesnice. Jmenujme z nich například Bealey Valley Track, Temple Basin Track nebo Otira Valley Track. Východně od vesnice se přímo u silnice nachází krátká stezka Old Coach Road Walk. U řeky Waimakariki začíná trek Bealey Spur Track.

Národní park je oblíbený především pro své možnosti turistiky, horolezectví a lyžování. Hory jsou tu však strmé a počasí v nich velmi proměnlivé, na druhou stranu jsou době dostupné, což zvyšuje počty i málo zkušených turistů.