Nový Zéland - Abel Tasman National Park

Abel Tasman National Park, tedy Národní park Abela Tasmana, je novozélandský národní park nacházející se na severním cípu Jižního ostrova mezi Golden Bay a Tasman Bay, tedy mezi Zlatou a Tasmanskou zátokou. Zaujímá rozlohu 225,3 kilometrů čtverečních a je nejmenším národním parkem Nového Zélandu.

Oblast dnešního parku bývala v minulosti osídlena domorodými Maory.

Prvním Evropanem, který přišel do oblasti Golden Bay, byl roku 1642 Abel Tasman.

Okolo roku 1855 se v oblasti usadili Evropané, začali zde farmařit, stavět lodě nebo těžit žulu.

První návrhy na založení národního parku se objevily v červnu 1938. Park byl založen roku 1942 a pojmenován po Abelu Tasmanovi. K jeho slavnostnímu otevření došlo 18. prosince 1942. O jeho založení se zasloužila především ornitoložka Perrine Moncrieffová, která pak v parku působila až do roku 1974. Park se po svém založení postupně rozrůstal, roku 1946 měl asi 15.500 hektarů, tedy 155 kilometrů čtverečních, další pozemky se k parku připojily roku 1949 nebo v roce 2008.

Nejbližším větším městem je Motueka, přes kterou se lze dostat k hlavním přístupovým místům – k Marahau na jihu nebo k Pohaře na severu. Severní a východní hranici parku tvoří moře, jižní a západní pak silnice. K parku patří také okolní ostrovy – ostrůvky Ngawhiti a Motu v zátoce Golden Bay a ostrůvky Tonga, Adele a Fisherman v Tasman Bay.

Samotný park je kopcovitý a zalesněný, jeho pobřeží je členité a plné různých zálivů. Některé zálivy jsou v době odlivu bez vody a je možné si přes ně zkrátit cestu při některém z oblíbených treků, je však vždy potřeba pečlivě hlídat čas přílivu a odlivu. Rozdíl zaplavené plochy mezi přílivem a odlivem tvoří asi 7,7 kilometru čtverečních.

Nejoblíbenějším trekem je 60 kilometrů dlouhý Abel Tasman Coast Track, který je rozložen podle zdatnosti do 3 – 5 dní. Méně frekventovaný je Inland Track, který má 41 kilometrů a na jeho zdolání se počítají jen 3 dny, nicméně je náročnější.

Park nabízí samozřejmě také řadu krátkých, maximálně několikahodinových vycházek. Nejdelší z nich je okružní trasa z Wainui na Gibs Hill, která měří 23 kilometrů, znatelně kratší je pak okružní trasa z Totaranui na Gibbs Hill, která měří pouze 9 kilometrů. Mezi kratší asi 7 kilometrů dlouhé, patří trek z Totaranui do Awaroa Bay nebo z Goat Bay do Waiharakeke. Nejkratší je například Anapai Bay (4,2 km), Harwoods Hole Track (2,9 km), Lookout Rock Track (1,8 km), Headlands Track (1,6 km), Wainui Falls Track (1,5 km) nebo Pukatea Walk (0,8 km).

Na území parku najdeme růst stromy rātā nebo palmy nīkau. Oba stromy se vyskytují pouze na Novém Zélandu. Žijí zde jeleni, kozy divoká prasata, vačice a mnoho různých ptáků – racci, tučňáci, volavky.