24. setkání SPVKK

V pátek 28. září 2007 dopoledne jsme za hrozného počasí vyrazili na cestu do Aše. Byla mlha a déšť připomínal spíš proud vody z hadice, takže pomalá a soustředěná jízda občas v zácpách byla opravdu nad lidské síly. Každopádně někdy odpoledne jsme dorazili do Aše a ubytovali se v penzionu Biedroň. Pokoj nebyl žádná sláva, všechno tak nějak špinavé a flekaté, navíc v místnosti byla poměrně trochu cítit zatuchlina. Zapli jsme topení a vyrazili do Muzea Aš.

Zde jsme si prohlédli výstavu Jiřího Babováka a Petra Bořila na téma Kamenné kříže objektivem fotoaparátu a očima turistů. V 17:00 se konala oficiální vernisáž. Na výstavu jsem se opakovaně vracela, jelikož mě opravdu zaujala.

Po prohlídce výstavy následovala přednáška Petra Bořila na téma Šikovný kameník Georg Böhm. Byla zajímavá, ale pro nezasvěcené bohužel příliš dlouhá. Po přednášce šli ostatní ještě posedět do Restaurace u Radnice. Ta však není cenově příliš přijatelná pro studenty a navíc jsme byli za celý den poměrně unavení, proto jsme se vrátili do penzionu, abychom nabrali síly na další den. Špína z pokoje za dobu naší nepřítomnosti nezmizela, ale bylo tam krásně teploučko, což jsme velice ocenili, jelikož za celý den jsme byli poměrně hodně promáčení.

V sobotu jsme na 10:00 vyrazili do Muzea Aš, kde se konal blok přednášek. Nejprve ředitel muzea Pavel Chrást a Jaroslav vít zahájili setkání a seznámili nás s činností Společnosti v uplynulém roce. Následovaly přednášky, jejichž sled nebyl z organizačnch důvodů v pořadí, jak byly plánovány. Přerušeny byly pouze přestávkou na občerstvení, které bylo opravdu vydatné. Každopádně přednášek, které nás zaujaly, jsme se s přítelem zúčastnili. Byly velice zajímavé a obzvlášť mě zaujala přednáška pana Svobody, který nás seznámil s novými objevy za uplynulý rok. Zbylý čas jsme využili získáváním informací z centrální evidence, abychom mohli dále pokračovat v naší badatelské práci.

Odpoledne jsme se autobusem přemístili do Chebu, kde byl zajištěn program Zaniklé obce na Chebsku. Shlédli jsme několik zajímavých filmů s námětem Sudet po skončení 2. světové války. Po návratu do Aše byla opět zajištěna možnost večeře v hotelu U radnice, ale my jsme i tentokrát odolali, neboť ceny oproti předchozímu dni nepoklesly. :)V neděli jsme ráno zabalili těch pár věcí a jelikož doma na mě čekala oslava máminých 50. narozenin, nemohli jsme se nijak zdržovat. Hned ráno jsme se tedy rozloučili s ostatními obyvateli penzionu a vyrazili zpět domů.

Setkání bylo nesmírně zajímavé a věřím, že se nám snad za rok opět podaří vytěsnit ve studijních a pracovních povinnostech pár dní volna na návštěvu Aše. Děkujeme za příjemné zážitky a snad za rok se všemi nashledanou...