0440 - Sedliště

Evidenční číslo: 0440

Rozměry: 69x54x20 cm

Kámen se nachází asi kilometr severozápadně od obce Sedliště. Stojí u zaniklé úvozové cesty ze Sedliště do obce Hřmenín. Asi 50 metrů severně od kamene se nachází geodetický bod č. 19 U Křížku, který označuje nadmořskou výšku 340,64 metru.

Pro návštěvu kamene je vhodné volit hezké počasí, nežádoucí je především déšť a rozbahněná půda. Ke kameni je totiž nutné jít z obce podél bývalé úvozové cesty okrajem pole.

Jedná se o plochý, nepravidelně zaoblený kámen z pískovce. Na přední straně kamene jsou čtyři rýhy, které tvoří kříž. Na zadní straně se nachází šest čar, které se paprsčitě sbíhají ve středu. Často jsou označovány jako náboj kola s loukotěmi, někteří jiní v nich vidí maltézský kříž. V minulosti byly kvůli nedokonalé evidenci tyto dva motivy přisuzovány dvěma různým křížům - motiv první kříži s číslem 1799 a motiv druhý kříži s číslem 0440. Po objasnění chyby bylo evidenční číslo 1799 stornováno.

V blízkosti kamene se nachází také kámen s evidenčním číslem 2143. V místní tradici jsou oba kameny označovány jako ženich a nevěsta. Ti zde podle pověsti zahynuli pod převráceným vozem, o čemž nasvědčuje i možný motiv kola vyrytý na kameni. Jiná pověst však uvádí, že byli zavražděni. V minulosti stál v blízkosti kamenů také barokní kříž, jehož zbytky se nachází v muzeu ve Starých Hradech.