Radegast

Radegast je pohanský bůh Slovanů. Ze slovanské mytologie je známý také jako Dažbog nebo Svarožic. Je bohem hojnosti, slunce a úrody. Jeho sochu se rozhodl vytvořit frenštátský sochař Albín Polášek. Ten zhotovil mimo jiných také sochu prezidenta Wilsona v Praze, která se však nedochovala, a také sousoší Cyrila a Metoděje na Radhošti. Na soše Radegasta pracoval již při svém pobytu ve Spojených státech amerických, kde vznikly první varianty tohoto díla. První oficiální verze sochy pochází z roku 1924.
V roce 1930 si Polášek pronajal Novákův ateliér v Praze a vytvořil zde zhruba metr vysoký model. Podle tohoto modelu byly ve slévárně firmy maška odlity dvě sochy z umělého kamene a se železnou vložkou. Zároveň byla podle sádrového modelu odlita bronzová socha věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Každá socha je vysoká 320 centimetrů a váží 1,4 tuny. Socha má mužské tělo a lví hlavu, která je zdobena přilbicí v podobě býčí hlavy s rohy. V pravé ruce drží roh hojnosti a v levé ruce sekeru. Náklady na vytvoření sochy hradili čeští rodáci v Americe, kteří pak sochu darovali zdejším občanům. Polášek sochu věnoval prvnímu českému turistickému spolku – Pohorské jednotě Radhošť. Socha Radegasta i sousoší věrozvěstů byly v září roku 1930 dopraveny na hřeben. Nákladní auto se sochou však uvízlo ve strmé zatáčce, odkud ho následující den vytahovalo 6 párů koní. Strhla se také bouřka se silným deštěm, při které blesk zabil jednoho z vojáků, kteří u Radegasta drželi čestnou stráž. Teprve potom moha být socha umístěna na své místo. V den svátku věrozvěstů Cyrila a Metoděje dne 5. července 1931 byla Maticí Radhošťskou a Pohorskou jednotou Radhošťu uspořádána Slovanská pouť a během jejího konání byla odhalena socha Radegasta i sousoší věrozvěstů. Druhý odlitek sochy Radegasta měl být umístěn v Poláškově zahradě, ale nakonec byl odvezen do Prahy a zde byl umístěn v areálu zoologické zahrady.
Socha Radegasta se stala součástí radhošťského hřebene a začaly jí navštěvovat tisíce lidí. Zdejším drsným klimatickým podmínkám však nemohla socha z umělého kamene odolávat příliš dlouho. Při jedné z bouřek dokonce do sochy udeřil blesk.
Roku 1980 byla socha demontována a odvezena. Úkolu zrestaurovat ji se ujal olomoucký sochař Karel Hořínek se synem. Vnitřek sochy vyztužili a vylili betonem a trhliny zacelili. Socha byla na své místo vrácena 11. června 1982.
Ani opravená socha nemohla klimatickým podmínkám odolávat dlouho a proto bylo rozhodnuto o vytvoření žulové kopie sochy. Nošovický pivovar, který vyrábí pivo Radegast a má Radegasta v logu, se zavázal uhradit veškeré náklady spojené s vytvořením kopie sochy. Originál sochy byl odvezen v květnu 1996. Zhotovení repliky se pod vedením sochaře Miroslava Machaly zhostil Jan Sobek a Miroslav Zubíček. Z žulového kvádru o hmotnosti asi 16,5 tuny vytvořili během dvouleté práce kopii sochy o výšce 328 centimetrů a hmotnosti 3,2 tuny. Dne 5. července 1998 byla tato kopie umístěna na hřeben Radhoště. O umístění originálu se vedly dlouhé a bouřlivé diskuze, ale nakonec byla socha z rozhodnutí ministerstva kultury umístěna 3. listopadu 1998 na radnici ve Frenštátě pod Radhoštěm. Dne 6. listopadu došlo k jejímu slavnostnímu odhalení. Ve vstupní části radnice je také umístěn sádrový originál sousoší Cyrila a Metoděje.