Červenohorské Sedlo

Červenohorské sedlo leží asi 6 kilometrů severně od obce Kouty nad Desnou. V Koutech končí železniční trať 293 a na ní navazuje kyvadlová doprava využívající důležitou silnici I/44. Tato silnice překonává z Koutů nad Desnou na Červenohorské sedlo a poté dolů do Domašova velké převýšení s mnoha prudkými serpentýnami. V zimě je z pochopitelných důvodů často zcela nesjízdná. V plánu je stavba tunelu pod Červenohorským sedlem v délce 6 kilometrů, který by odklonil dopravu z Červenohorského sedla. Pokud by došlo k jeho stavbě, stal by se nejdelším silničním tunelem na území naší republiky.
Červenohorské sedlo se nachází v pohoří Hrubý Jeseník v nadmořské výšce 1.013 metrů. Již v polovině 19. století stál v sedle zájezdní hostinec, který sloužil formanům, pošťák i prvním turistům. V současnosti se zde nachází tříhvězdičkový horský hotel s restaurací a několik soukromých chat.
Je největším lyžařským střediskem Moravy. Nachází se zde 8 vleků s přepravní kapacitou 6.000 osob za hodinu a 4 sjezdové tratě, které dosahují nadmořské výšky 862 až 1.164 metrů. Jejich celková délka dosahuje téměř 5 kilometrů. Jižní modré sjezdovky jsou využívány především rodinami s dětmi, severní svahy jsou prudší a najdeme zde i vyhlášenou černou sjezdovku pro ty nejzdatnější lyžaře.
Z Červenohorského sedla vede červená a modrá turistická stezka. Modrá končí na Kamzíku, kde na ní navazuje zelená vedoucí z Koutů nad Desnou. Červená i zelená stezka se pak schází u chaty Švýcárny, odkud pokračují společně až k rozcestí pod vrch Pradědu. V zimních měsících mohou běžkaři využít značenou cestu přes Petrovku a Švýcárnu na Praděd. Druhá běžecká trasa vede na opačnou stranu k bývalé chatě Vřesová studánka a dále již neupravovaná cesta pokračuje přes Červenou horu na Keprník a dále na Šerák. Obě trasy jsou v bezlesých úsecích značeny tyčovým značením, na které se však nelze vždy zcela stoprocentně spolehnout.